KAKO JE PROPALO SLAVNO CARSTVO: Otkriven izgubljeni grad u dolini Nila s hramom boginje kobre (FOTO)
TIM arheologa otkrio je ostatke dve hiljade i četiristo godina starog prometnog grada s građevinama koje su imale više spratova, a pronađen je i hram boginje kobre.

Foto Pixabay free images
Grad datira iz četvrtog veka nove ere, a prema tvrdnjama istraživača, imao je uspešnu lokalnu ekonomiju i verske tradicije. Zatrpan ispod današnjeg Tel el Fara'ina u Egiptu, grad Imet je otkriven korišćenjem najsavremenije tehnologije.
Naučnici sa Univerziteta u Mančesteru i Univerziteta Sadat City u Kairu su došli do ovog revolucionarnog otkrića u delti Nila. Tim arheologa predvođen dr. Nikijem Nilsenom je iskopao niz izvanrednih artefakata, koji ukazuju na procvat ekonomije i verske prakse na ovoj lokaciji, prenose mediji.
Istraživači su rekli da im je pronalazak zaboravljenog grada Imeta omogućio da bolje razumeju svakodnevni život, duhovnost i urbano planiranje u delti čuvene reke. Neverovatni grad datira iz kasnog perioda u Egiptu, poslednje ere egipatske vladavine koju je uništilo osvajanje Aleksandra Velikog.
Arheolozi su koristili daljinsko istraživanje uključujući satelitske snimke visoke rezolucije. Prvo su uočili prahistorijske blatne cigle, što ih je dovelo do gustih arhitektonski ostataka, koji su uključivali višespratne zgrade sa izuzetno debelim temeljnim zidovima.
Egipćani iz 4. veka su ih gradili kako bi smestili svoju rastuću popularciju. Imet je kao i regija delte postao urbani centar, tvrde naučnici.
„Ovakve kuće se uglavnom nalaze u delti Nila i potiču iz kasnog perioda i rimskog doba pa su retke u drugim delovima Egipta. Njihova prisutnost pokazuje da je Imet bio uspešan i gusto izgrađen grad s kompleksnom gradskom infrastrukturom“, rekao je dr Nilsen.
Naučnici su otkrili i veliki objekat koji datira iz sredine ptolemejskog perioda, što znači da je stariji od kasnog perioda. To znači da bi ovaj grad mogao imati još starije korene. Građevina je napravljena preko procesijskog puta koji ju je povezivao s hramom posvećenog božanstvu i zaštitniku grada, a to je Vadjet, boginja kobra.
Građevina je napuštena sredinom ptolemejskog doba, što je pokrenulo teorije o promeni verskih uverenja u to vreme.
Arheolozi su otkrili i područje za preradu žitarica, kao i torove za životinje, što je dokaz da je Imet imao razvijenu lokalnu ekonomiju i religijske tradicije. Pronađeni artefakti takođe podržavaju ideju da je centar delte nekada bio uspešna staroegipatska zajednica.
Sve navedeno, kao i pojedini artefakti, pomoglo je ekspertima da saznaju mnogo o jednom od davno izgubljenih egipatskih gradova, što dodatno rasvetljava poslednje dane carstva.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca
Preporučujemo

SUDARANjE, PADANjE, PREVRTANjE: Odigran prvi robotski fudbalski meč u Kini (VIDEO)
03. 07. 2025. u 23:11

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)