LEK IZ PRIRODE: Lubenica jača potenciju
NEMA namirnice koja bolje gasi žeđ u vrelim letnjim danima od lubenice. Međutim, njene dobrobiti se ne završavaju samo na tome.
Foto: Depositphotos
U lubenici se nalazi značajna količina aminokiseline - citrulina, koja opušta i širi krvne sudove, pa je važna za prohodnost krvnih sudova, što sprečava srčani i moždani udar, a istovremeno doprinosi boljoj potenciji. Analize su pokazale da u 100 g lubenice, ima čak 210 mg citrulina.
U prilog tvrdnji da je lubenica pravi lek iz prirode je i činjenica da 180 g lubenice sadrži 20 odsto dnevnih potreba za vitaminom C. Osim toga, bogata je i kalijumom i magnezijumom.
Lubenica je odlična za dijetu, jer sadrži malo kalorija. U 100 grama lubenice ima tek 30 kalorija, puno vode, koja je leti veoma važna.
Iako svi vole lubenicu iz frižidera, bolje je da se prirodno prohladi na betonu i u hladu, jer u frižideru ona gubi neka svojstva, naročito likopen, koji efikasno štiti od bolesti, naročito pojave kanceroznih ćelija.
Od lubenice je čak lekovita i kora. S obzirom na to da nije ukusna za jelo, a obiluje vitaminima i mineralima, savet je da se sitno nasecka i doda u salate od tunjevine ili piletine.
Semenke lubenice, koje se takođe uglavnom bacaju, mogu da se jedu. U Kini se ove koštice prže i jedu kao grickalice. Smatra se da pogoduju očuvanju zdravlja bubrega.
IRANSKI KOMANDOSI PRONAŠLI PILOTA F-35: Zavarali trag Amerikancima i uhapsili ga
ISLAMSKA revolucionarna garda (IRGC) locirala je i privela pilota oborenog američkog lovca F-35 tokom operacije potrage, javlja iranska agencija Nur njuz.
03. 04. 2026. u 16:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
DOBIO ODGOVOR: Šef diplomatije BiH besan zbog Karleuše
PEVAČICU Jelenu Karleušu uzeo je "na zub" ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković zbog medijskog eksponiranja u državi.
04. 04. 2026. u 20:26
Komentari (0)