OTKRIVENO GROBLJE BRODOVA IZ ANTIČKOG DOBA: U vodama Egejskog mora pronađeni ostaci rimske galije
U vodama kod Kasosa, najjužnijeg grčkog ostrva u Egejskom moru, pronađeni su ostaci rimske galije, kao i ostaci drugih brodova iz antičkog doba, saopšteno je iz grčkog Ministarstva kulture.
Foto: Novosti
U saopštenju se kaže da je najznačajnije otkriće jedna rimska galija natovarena amforama tipa "dresel 20", zapremine od 70 do 75 litara, korišćenih uglavnom za čuvanje i transport maslinovog ulja, kao i amfore tipa "afrikana 1", cilindričnog oblika, manje zapremine, od 35 do 40 litara, izrađivanim u regionu današnjeg Tunisa, koje su takođe najčešće korišćene za maslinovo ulje, prenosi ANA.
Smatra se da je pronađeni brod sagrađen i korišćen u 2. ili 3. veku nove ere.
Preporučujemo
VELIKO OTKRIĆE ARHEOLOGA: Pronađeno mesto gde je Jovan Krstitelj osuđen na smrt (FOTO)
05. 01. 2021. u 21:59
IDEJA ZA „UBISTVO U ORIJENT EKSPRESU “ ROĐENA U SRBIJI: 50 godina od smrti Agate Kristi - "kraljice zločina"
KADA je Agata Kristi dvadesetih godina prošlog veka sela u legendarni Orijent ekspres, nije mogla ni da sluti da će joj upravo taj voz, njegovi putnici i predeli kroz koje je prolazio, podariti jednu od najslavnijih priča u istoriji književnosti.
21. 01. 2026. u 16:48
TRAMP SAOPŠTIO UDARNU VEST O GRENLANDU U DAVOSU
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp rekao je da neće koristiti silu protiv Grenlanda.
21. 01. 2026. u 15:13
MIRA ADANjA POLAK PRODALA SVU IMOVINU Nije ostalo ništa: "Sve što je moglo da se proda, prodala sam..."
PRIVATNOST nikada nije delila sa širokim auditorijumom...
20. 01. 2026. u 09:05
Komentari (1)