STRAH OD “KRŠKOG”: Slovenci hoće da produže rad, Italijani zabrinuti zbog zastarele nuklearke
ITALIJA je zabrinuta zbog najavljenog produženja rada slovenačke nuklearne centrale “Krško”, koja je trebala biti zatvorena 2023. godine.

Arhiva Novosti
Slovenačke vlasti su objavile da “Krško” ne samo da neće biti zatvorena nakon 40 godina rada, već najavljuju proširenje i izgradnju novog reaktora od 1.000 kilovata.
List "Manifesto" podseća da je nuklearna elektrana “Krško” izgrađena pre četiri decenije, da se ugrađena tehnologija danas smatra zastarelom i da je u prošlosti bilo više “zatvaranja”, “remonta” i pre svega, zaključuje list, nedovoljne transparentnosti slovenačke vlade o prirodi kvarova na centrali.
Zabrinutost italijanske strane proističe iz činjenice da je elektrana blizu njene teritorije, da je izgrađena na trusnom području srednjeg i visokog rizika, a u slučaju havarije Italija bi mogla biti pogođena ne samo zbog direktne fizičke blizine, već i zbog činjenice da lokalni vetrovi duvaju prema Italiji pa bi eventuale posledice mogle dopreti sve do Bolonje, centralnog dela Italije.
Austrijska vlada je već reagovala na najavu produžetka rada i proširenja elektrane “Krško”, uputila oštru notu i zvanično traži od Ljubljane sve tehničke podatke vezane za projekat.
Prema pisanju lista “Manifesto”, reagovanje italijanske strane je nastavak “jasne politike koja je za nuklearnu enregiju, a to je naročito drago regionalnim desničarskim strankama”.
List piše i o problemima deponovanja nuklearnog otpada, za koje Hrvatska i Slovenija predviđaju mesto blizu bosansko-hercegovačke granice, što je već naišlo na zajednički otpor i akciju ambijentalista iz tri susedne zemlje.
Preporučujemo

ZAUSTAVLjEN "BUŠER": Reaktor na jedinoj iranskoj nuklearnoj elektrani hitno isključen
20. 06. 2021. u 20:18

(MAPA) KRAJEM LETA ČEKA NAS KATASTROFA: Morske temperature na rekordnom nivou, veliki rizik od razornih oluja
ISTORIJSKI toplotni talas koji je zahvatio Mediteran i Evropu podigao je temperaturu mora na rekordne nivoe, povećavajući rizik od razornih poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda širom južne Evrope u narednim mesecima, piše sajt Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. u 13:58

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (0)