ZAHAROVA ZABRINUTA ZBOG SITUACIJE U BOSNI: Visoki predstavnik bez legitimiteta - posledice negativne
RUSIJA žali što u SB UN nije usvojen rusko-kineski nacrt rezolucije o imenovanju novog visokog predstavnika u BiH.
Foto: EPA
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je rekla da će podrška novom visokom predstavniku za BiH Kristijanu Šmitu, koji nema legitimitet, imati negativne posledice po normalizaciju situacije u Bosni.
Ona je izrazila žaljenje zbog toga što na jučerašnjoj sednici SB UN nije usvojen nacrt rusko-kineske rezolucije u vezi sa imenovanjem Šmita.
- Propuštena je mogućnost da se osigura neophodan međunarodno-pravni legitimitet nemačkog kandidata za tu funkciju - navodi se u komentaru Zaharove objavljenom na sajtu Ministarstva.
Podrška učesnika međunarodne zajednice visokom predstavniku koji nema legitimitet imaće veoma negativne posledice za proces postkonfliktne normalizacije situacije u BiH i može da ugrozi sva dostignuća do kojih se došlo u poslednjih dvadeset godina, rekla je Zaharova.
To je i direktno u suprotnosti sa dejtonskim principima i dovodi u pitanje njihovu realizaciju, istakla je ona.
Ona je podsetila da, prema Dejtonskom sporazumu, učešće SB UN u postavljanju svakog novog visokog predstavnika nema alternativu.
- Na taj način, u odsustvu rezolucije SB koja to odobrava Šmit ne postaje visoki predstavnik u duhu mirovnog sporazuma. Nema konsenzusa ni među stranama u BiH kada je reč o imenovanju Šmita na tu poziciju - objasnila je Zaharova.
Prema njenim rečima, Rusija kao država garant Dejtonskog mirovnog sporazuma potvrđuje da i dalje, bez promene, podržava taj dokument.
Kako je rekla, Moskva je uverena u kontraproduktivnost tog prevaziđenog tutorstva nad nezavisnom i suverenom BiH o čijoj sudbini treba da odlučuju isključivo njeni narodi bez mešanja i saveta spolja, istakla je ona.
Rusija je, kako je rekla, spremna za konstruktivnu saradnju sa svim zainteresovanim stranama u cilju promovisanja pozitivne agende za BiH na bazi Dejtonskog sporazuma, zaključila je Zaharova.
(Sputnjik)
Preporučujemo
TRINAEST ZEMALjA UZDRŽANO: Savet bezbednosti nije podržao rusko-kinesku rezoluciju o BiH
22. 07. 2021. u 21:35
IRAN "OSLEPEO" SAD I IZRAEL; Novi napadi na Teheran; Iranski "orešnik" pogodio komandu IDF; Tramp - Rat u Zalivu od 1-10? 15!
NASTAVLjAJU se vazdušni udari na Bliskom istoku. SAD i Izrael nastavljaju da gađaju Iran, dok iranske snage uzvraćaju napadima na izraelske gradove i američke baze i diplomatska predstavništva u regionu.
04. 03. 2026. u 06:59 >> 23:01
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)