MMF: U BiH smanjen ekonomski rast, ali smanjena i inflacija
ŠEFICA misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Bosni i Hercegovini Alina Janku izjavila je da se u toj zemlji smanjuje stopa ekonomskog rasta, ali i da se smanjuje stopa inflacije.

Foto: Shutterstock
Ona je dodala da je stopa inflacije i dalje ''neugodno visoka'', odnosno 14 odsto, kao i da je procena MMF-a da će ovogodišnji ekonomski rast iznositi dva odsto, što je ocenjeno kao vrlo nisko za državu kao što je Bosna i Hercegovina, i da će ovogodišnja stopa inflacije u proseku iznositi šest posto.
Janku je kao najvećim rizicima za Bosnu i Hercegovinu navela naglo usporavanje ekonomskih aktivnosti u Evropi, rast političkih tenzija u zemlji i realizaciju finansijskih rizika, a kao ključno je ocenjeno suzbijanje inflacije.
-S obzirom na raspoložive instrumente, fiskalno sredstvo je glavno sredstvo u borbi protiv inflacije. Tražimo manje ekspanzivnu fiskalnu politiku, a to se može postići smanjenjem tekuće potrošnje, rekla je.
Ukazala je da velika razlika između kamatnih stopa u Bosni i Hercegovini i evrozoni, odnosno da su stope u Bosni i Hercegovini rasle za 75 baznih poena odnosno 0,75 odsto, dok su u evro zoni rasle za 400 baznih poena odnosno četiri odsto.
Janku je pozvala na mere za finansijsku stabilnost, i obrazložila šta bi trebalo da podrazumevaju fiskalne, finansijske i ostale reforme.
Od fiskanlnih reforma, potrebno je ograničiti tekuću potrošnju, izvršenje pregleda zaposlenosti u javnom sektoru, bolje usmeriti socijalna davanja, podstaknuti javne investicije kojima bi se podstakao rast privatnog sektora i povećati transparentnost javnog sektora, rekla je šefica misije MMF-a.
Kada je reč o finansijskim reformama, ona je ocenila da je ključno uspostaviti fond za finansijsku stabilnost kojim bi se pomoglo restrukturiranju banaka i koji bio bio podrška likvidnosti u vanrednim okolnostima.
Govorila je i o potencijalno novom zaduženju Bosne i Hercegovine kod MMF-a, naglasivši da ne postoji zvanični zahtev za novo zaduženje, ali da su vlasti pokazale interes za tu mogućnost.
-U Federaciji Bosne i Hercegovine postoji umerena potreba za finansiranjem i u tom smislu može priuštiti nešto više prostora, dok Republika Srpska ima veće potrebe za finansiranjem. Tokom razgovora u RS-u smo stekli dojam da su vrlo samouvereni da će moći izneti te potrebe, kombinacijom domaćeg i spoljnog zaduživanja, rekla je.
Preporučujemo

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)