SKANDAL! HRVATSKI MINISTAR ODBRANE: Kad je Tompson rekao "Za dom", odgovorio sam sa "spremni"

MINSTAR odbrane Ivan Anušić govorio je za RTL o koncertu Marka Perkovića Tompsona na Hipodromu i izjavio je da rekao „spremni“ kada je Tompson izgovorio „Za dom“.

СКАНДАЛ! ХРВАТСКИ МИНИСТАР ОДБРАНЕ: Кад је Томпсон рекао За дом, одговорио сам са спремни

Foto: Profimedia

– Bio sam na koncertu, od prve do poslednje pesme. Slušao sam, video ljude koji su bili na koncertu, razgovarao s njima, osetio atmosferu – pola miliona ljudi. Verovatno jedan od najvećih svetskih koncerata ikada održanih, održao se u našoj maloj Hrvatskoj koja ima 3,8 miliona stanovnika – izjavio je ministar.

– I 500 hiljada ljudi je došlo da čuje jednog muzičara i da čuje šta ima da otpeva. To nije svetska sramota – to je jedan poseban koncert, poseban događaj koji je okupio pola miliona ljudi. Ono što je važno – i što bih naglasio – jeste da i političari i novinari treba da biraju reči kada komentarišu ovaj veliki koncert – rekao je Anušić.

Kaže da su na koncertu su bili mladi ljudi, deca.

- Prosek godina, rekao bih, bio je 30. Ja sam malo iznad proseka, ali govorim o drugima koji su bili tamo. To je mladost Hrvatske koja je pevala o domovini, veri i Domovinskom ratu i njegovim herojima. Ako neko smatra da je to sramota – rekao bih da je on sramota za Hrvatsku, ako ne priznaje vrednosti o kojima se pevalo. Ti ljudi su se okupili u tako velikom broju i zajedno u jedan glas pevali – istakao je.

TANJUG/ FOTO HINA/ DARKO GRZELJ

Kaže da ovo nije bio običan koncert.

- Ovo je nešto mnogo više od koncerta. I u ovom trenutku neke stvari će se nepovratno početi menjati u politici i u društvu – u celoj Republici Hrvatskoj, u hrvatskoj svesti i kod hrvatskog naroda – naveo je on.

„Rekao sam "spremni" – kao i pola miliona ljudi“

Na pitanje da li je odgovorio „spremni“ kada je Tompson izgovorio „Za dom“, Anušić je rekao:

– Nije mi sporno. Pa jesam, naravno, kao i pola miliona ljudi koji su rekli da su spremni. Zato što ja kao hrvatski borac znam koliko mi je značila ta podrška i ta pesma. Tada to niko nije problematizovao, nego su govorili: „Nek’ se peva, nek’ brane Hrvatsku, samo da ja ne moram, nego – umesto tebe – napred.“

– Ta pesma je prerasla u himnu Domovinskog rata. Taj deo pesme je zaštićen sudskom odlukom i kao takav nije kažnjiv - kaže on.

Foto: Tanjug/Hina/Damir Senčar

Na napomenu novinara da je Ustavni sud proglasio pozdrav „Za dom spremni“ neustavnim, ministar je odgovorio:

– Kada govorimo o toj pesmi – ona je nastala u jednom od najtežih trenutaka hrvatske domovine, u krvi i bolu. I kada smo uradili nemoguće, što niko nije očekivao – ta pesma je nastala. Ona je simbol nečeg sasvim drugog. Niko nema veze ni s ustaštvom, ni s NDH – zaključio je Ivan Anušić.

(Indeks.hr)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.

24. 06. 2026. u 18:41

Komentari (0)

JEDNA ULAZNICA, JEDNA PORUKA, MILIONI RAZLOGA ZA OSMEH: U prvoj sezoni Teatra humanosti donirano više od 11.000.000 dinara