HRVATSKA VOJSKA I POLICIJA IZVODILE CIVILE IZ KUĆA I UBIJALE: Godišnjica likvidacije gospićkih Srba
PRE 34 godine, u jesen 1991. godine, izvršena je likvidacija gospićkih Srba od strane Hrvatske vojske i policije čiji su pripadnici, uglavnom pod maskama, odvodili civile iz njihovih kuća i stanova i ubijali ih na razne načine i na više mesta.
Foto: Shutterstock/Ilustracija
Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas", ubijeno je najmanje 129 lica srpske nacionalnosti, među kojima je 39 žena. Skoro polovina njih je likvidirana je od 16. do 18. oktobra.
Među likvidiranima je i 10 bračnih parova i četiri porodice (otac i majka sa jednim detetom).
Do sada su pronađeni i sahranjeni posmrtni ostaci 60 likvidiranih, dok se za ostalima još traga, istakli su iz "Veritasa".
O likvidacijama srpskih civila, kako su naveli, bio je upoznat celi politički, vojni i policijski vrh hrvatske države.
Nakon što su pripadnici JNA, krajem decembra iste godine pronašli 24 ugljenisana tela srpskih civila u zoni razdvajanja sukobljenih strana, upoznati su, preko poznatih svetskih medija i humanitarnih organizacija, i predstavnici međunarodne zajednice.
Po njihovim "pritiskom" je tadašnji predsednik Hrvatske Franjo Tuđman naredio istragu o tim likvidacijama.
Iako su prikupljeni dokazi ukazivali na naredbodavce i izvršioce ubistava, slučaj je vrlo brzo stavljen ad akta, a tela ubijenih su iz primarnih premeštani u sekundarne grobnice.
Ubrzo po osnivanju, Tužilaštvo Haškog tribunala vodilo je intenzivnu istragu o ovom događaju, ali je slučaj pre nego što je optužnica podignuta ustupljen hrvatskom pravosuđu.
Županijsko tužilaštvo u Rijeci je u martu 2001. godine podiglo optužnicu protiv pet pripadnika hrvatske vojske i policije, koja ih je teretila za ratni zločin nad civilima. Optuženi su da su hapsili bez razloga i likvirali najmanje 50 lica.
Pravosnažnom presudom Županijskog suda u Rijeci iz marta 2003. godine Tihomir Orešković, tadašnji sekretar Operativnog štaba u Gospiću, osuđen je na 15 godina, Mirko Norac, tadašnji komandant 118. brigade Hrvatske vojske, na 12 godina i Stjepan Grandić, tadašnji komadant Druge bojne na 10 godina zatvora.
Sud je istom presudom, u nedostatku dokaza, oslobodio Norca, Oreškovića i Ivicu Rožića za likvidaciju trojice Srba iz Karlobaga koji su 25. oktobra 1991. godine odvezeni i ubijeni na lokalitetu Crni Dabar na Velebitu, dok je protiv Milana Čanića odbio optužbu.
"Veritas" je naveo da međunarodne i domaće institucije i organizacije iz godine u godinu pitaju zašto nisu procesuirani i ostali pripadnici hrvatske vojske i policije za koje je van svake sumnje u tom sudskom postupku utvrđeno da su planirali, hapsili i učestvovali u likvidacijama gospićkih Srba, po komandnoj ili individualnoj odgovornosti.
Takvih je, kako su naveli iz "Veritasa", više desetina, od kojih su neki i danas na visokim funkcijama i položajima u hrvatskoj vojsci, policiji i vlasti, kao što se to radi u drugim slučajevima i u državama regiona.
Porodice likvidiranih gospićkih Srba posebno uznemirava saznanje da su sva trojica osuđenih već odavno na slobodi dok se, s druge strane, ništa ne preduzima u pronalaženju ostalih 69 posmrtnih ostataka njihovih najmilijih.
Prema popisu stanovništva iz 1991. u Gospiću je živelo 9.025 žitelja, među kojima je bilo 36 odsto Srba i tri odsto Jugoslovena.
Prema popisu stanovništva iz 2021. u Gospiću, koji obuhvata 49 naselja, živelo je ukupno 11.502 žitelja, među kojima je 412 ili 3,58 odsto Srba.
(SRNA)
Preporučujemo
UMRO IVAN MOLNAR: Od 1973. do 1980. svaki dan bio uz Tita - do Brozove smrti
15. 10. 2025. u 16:08
KRAJ ISTRAGE: Tinejdžeri osumnjičeni za pljačkanje prodavnice u Rijeci
14. 10. 2025. u 18:33
NEVEROVATNO: Zašto je Hrvatska odbila Halida Bešlića za državljanstvo?
14. 10. 2025. u 17:24
"PA HAJDE DA PRODUŽIMO ZADOVOLjSTVO" Zaharova uputila misterioznu poruku Zapadu
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je danas da su zapadne zemlje zabrinute zbog toga kakva bi još nova ispitivanja oružja Rusija mogla da sprovede nakon demonstracije rakete "Burevestnik".
01. 11. 2025. u 19:52
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
MNOGO JE LUDA, BRATE, BEŽI! Šaban ubeđivao voditelja da ne ženi pevačicu: "Nađi neku finu!"
POKOJNI kralj narodne muzike, Šaban Šaulić, bio je čovek koga su svi obožavali, a mnogi i dan-danas pamte njegove savete i kritike.
05. 11. 2025. u 10:44
Komentari (0)