DEMOGRAFSKA KATASTROFA U HRVATSKOJ: Popis 2021. će pokazati prave razmere iseljavanja i odumiranja stanovništva u komšiluku
FILIP Škiljan, naučni saradnik hrvatskog Instituta za migracije i narodnosti i autor niza knjiga ostvarenih u saradnji sa SNV-om i županijskim većima, kaže da će popis stanovništva pokazati demografsku katastrofu, koja se neće ticati samo srpske zajednice nego i većinskog naroda u Hrvatskoj.
Foto: Depositphotos
U izdanju Srpskog narodnog veća (SNV), županijskih manjinskih veća, SKD Prosvjeta i Zajedničkog veća opština, unazad nekoliko meseci pojavile su se knjige vezane uz prošlost Srba Imotske krajine, Koprivničko-križevačke županije i sela Ostrova kod Vukovara.
Govoreći o značaju knjiga o prošlosti Srba na određenim područjima, Škiljan kaže oni kroz ta izdanja saznaju podatke o svojoj prošlosti i doprinosu koji su davali kroz istoriju.
Definitivno bi, ističe, trebalo pisati više takvih knjiga, upravo zato da Srbi i pripadnici drugih manjina, ali i većinskog naroda, više saznaju o istorijskom značenju Srba u Hrvatskoj.
Na pitanje o tome šta će, po njemu, pokazati popis stanovništva 2021. godine, Škiljan kaže da će on pokazati ne samo demografsku katastrofu za srpsku zajednicu nego i za većinski narod.
Filip Škiljan/Foto: Printscreen
- Prema podacima o županijama koje je Hrvatska privredna komora objavila 2019, samo u Sisačko-moslavačkoj županiji je broj stanovnika od 2011. do 2017. smanjen sa 172.439 na 152.546, što je manje za 20.000 stanovnika ili jedan veći grad. Zbog odsustva povratka i odumiranja staračkog stanovništva 2011. je 150 nestalih sela, a u popisu naredne godine biće ih još više - naveo je on.
Prema njegovim rečima, masovna iseljavanja, mali priraštaj i veliki mortalitet uticaće na demografsku sliku na mnogim područjima.
Preporučujemo
KORONA DIVLjA PO HRVATSKOJ: Najviše zaraženih u Dalmaciji, pa turistička sezona umire
26. 08. 2020. u 16:04
PREDSEDNICA MOLDAVIJE ŠOKIRALA SVE: Glasala bih za ponovno ujedinjenje sa Rumunijom, sve nam je teže da preživimo
PREDSEDNICA Moldavije Maja Sandu izjavila je da bi glasala za ponovno ujedinjenje sa Rumunijom, ukoliko bi se to pitanje našlo na referendumu, ukazujući da je njenoj zemlji sve teže da samostalno "preživi".
12. 01. 2026. u 17:40
OVO JE GLAVNI UDARAC ZA NATO I KIJEV: U napadu „orešnikom“ uništena fabrika od velikog značaja (VIDEO)
NAPAD „orešnikom“ onesposobio je Lavovsku državnu fabriku za popravku aviona, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
12. 01. 2026. u 15:27
SKRIVENA PRETNjA IZ VOJNE BAZE: Tajni grad veličine 100 Moskvi na Grenlandu - duboko ispod ledenog pokrivača
NAUČNICI upozoravaju na ozbiljan ekološki rizik od napuštene američke vojne baze Kamp Senčuri, poznate kao „grad pod ledom“, koju je slučajno ponovo otkrio NASA-in radar 2024. godine duboko ispod ledenog pokrivača Grenlanda.
10. 01. 2026. u 15:43
Komentari (10)