SAMO DAN PRE SASTANKA PUTINA I BAJDENA: Amerika i EU spremaju zajednički odgovor na "neprijateljske akcije" Rusije
EVROPSKA unija uputila je Vašingtonu nacrt zajedničke izjave za samit EU-SAD 15. juna, u kojem se predlaže da dve strane odgovore na "model negativnog ponašanja" i "neprijateljske akcije" Rusije, piše američka agencija „Blumberg“ pozivajući se na dokument.
Džo Bajden i Vladimir Putin / Foto AP
Samit Unije i Amerike biće održan dan pre susreta predsednika SAD i Rusije, Džozefa Bajdena i Vladimira Putina u Ženevi.
- Mi smo jedinstveni u principijelnom pristupu prema Rusiji i odlučno ćemo odgovoriti na model njenog negativnog ponašanja koji se ponavlja i neprijateljske akcije - navodi se u dokumentu.
Prema navodima američke agencije, EU i SAD će se na samitu da založiti protiv "represije koju Rusija sprovodi prema građanskom društvu, opoziciji i nezavisnim medijima" a izneće i stav o tešnjoj ekonomskoj saradnji.
Pored toga, dve strane mogle bi da se izjasne i o zajedničkom suprotstavljanju Kini o čemu se takođe govori u nacrtu dokumenta.
Predsednik Evropskog parlamenta David Sasoli izjavio je da Brisel treba da pooštri sankcije prema Rusiji.
- Mi (EU) moramo da pooštrimo sankcije protiv ruskih funkcionera i da istovremeno uspostavimo jače veze sa stanovništvom i građanskim društvom - rekao je Sasoli u intervjuu za nemačku medijusku grupu „Funke“.
Prema njegovoj oceni, odnosi između EU i Rusije su „veoma napeti“ zbog situacije oko blogera Alekseja Navaljnog i konflikta na jugoistoku Ukrajine.
Podsetimo, Brisel je u martu uveo sankcije Rusiji zbog hapšenja Navaljnog a Moskva je na to odgovorila zabranom ulaska u Rusiju za osam evropskih zvaničnika među kojima je i Sasoli.
Takođe, ruske vlasti su u maje utvrdile spisak neprijateljskih zemalja i na njemu se trenutno nalaze samo SAD i Češka, a kako je rekao šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, lista u budućnosti može biti revidirana.
Lavrov je, takođe, izjavio da je Rusija spremna za normalizaciju odnosa sa Evropskom unijom, ali na osnovu principa ravnopravnosti.
(Sputnjik)
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
"PREVIŠE JE LEPA, ŽELIM NjEN SKALP!" Brižit puca od ljubomore, žene vidi kao pretnju: "Neće doći u Jelisejsku palatu!"
UTICAJNI francuski novinar Florijan Tardif u svojoj novoj knjizi tvrdi da je Brižit Makron uverena da su sve žene potencijalne pretnje njenom braku, te da žele da zavedu njenog supruga Emanuela Makrona.
25. 05. 2026. u 11:20
Komentari (0)