JAPANCI SE UZDAJU U PUTINA: Ako se to ne desi dok je on na vlasti, nikada neće
POSLANIK Gornjeg doma japanskog parlamenta Muneo Sudzuki smatra da je rešavanje problema „severnih teritorija“, kako u Japanu zovu ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomaj - Kurilska ostrva, moguće samo dok je na čelu Rusije predsednik Vladimir Putin, prenosi agencija Kjodo.

Foto: EPA
- Problem severnih teritorija može se rešiti samo za vreme Putinovog mandata. Ako se to propusti, u budućnosti neće biti rešenja - rekao je poslanik.
Podsetimo, tokom sastanka sa stranim medijima u okviru Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu Putin je rekao da izmene koje su unete u Ustav Rusije ne znače da bi dijalog sa Japanom o mirovnom sporazumu trebalo da se prekine.
Agencija Kjodo ističe da je generalno u krugovima bliskim kabinetu premijera i u Ministarstvu spoljnih poslova Japana reakcija na govor ruskog predsednika bila uzdržanija. Neimenovani izvor iz kabineta premijera rekao je agenciji da niko u vladi ne misli da će pregovori odmah napredovati.
Takođe, izvor iz Ministarstva spoljnih poslova Japana „sumnja da će Rusija zaista pristupiti pregovorima“. Prema mišljenju neimenovanog izvora agencije Kjodo u MIP-u, neće biti promene u stavu Rusije, a pregovori će se nastaviti na osnovu prethodnih sporazuma.
Odnosi Rusije i Japana godinama su u senci nepostojanja mirovnog sporazuma. Japan pretenduje na ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomaj, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine. Tokio je vraćanje tih ostrva postavio kao uslov za zaključivanje mirovnog sporazuma sa Ruskom Federacijom, koji nakon Drugog svetskog rata nije potpisan.Stav Moskve zasniva se na tome da su Južni Kurili ušli u
sastav Sovjetskog Saveza nakon Drugog svetskog rata i da ruski suverenitet nad njima, koji ima odgovarajuće međunarodno-pravno utemeljenje, nije upitan.
(Sputnjik)
Preporučujemo

AMERIKANCI PRIZNALI: Ruski najnoviji udarni dron će naterati NATO da se „oznoji“
05. 06. 2021. u 15:34

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

Ogroman leš misterioznog bića isplivao na poznatu plažu, svi se pitaju ŠTA JE TO? (FOTO)
LEŠ tajanstvenog i ogromnog stvorenja isplivao je na popularnu plažu Kefn Sidan na jugu Velsa i iznenadio lokalne stanovnike i turiste, javlja San.
04. 09. 2025. u 18:31
Komentari (1)