START POSLE DECENIJE PAUZE: U Japanu reaktiviran nuklearni reaktor star 40 godina
NUKLEARNI reaktor u centralnom Japanu, star više od 40 godina, nastavio je juče sa radom, pošto je deset godina bio isključen sa mreže, zbog nuklearne katastrofe u Fukušimi u martu 2011. godine. Planira se i ponovo pokretanje još dva "stara" reaktora - Takahama br. 1 i br. 2, koji su takođe u Fukuju.
Foto: Kota Endo/Kyodo News via AP
Japanska kompanija "Kansaj elektrik pauer" je saopštila da je reaktor Mihama broj tri u prefekturi Fukuj vraćen na mrežu u sredu, nakon što su radnici uklonili kontrolne šipke unutar reaktora.
Reaktor, koji je počeo sa radom 1976. godine, jedan je od najstarijih u Japanu. Ujedno je i jedan od tri reaktora kojima upravlja "Kansaj", a kojima je odobreno produženje rada i nakon njihovog početnog 40-godišnjeg veka trajanja.
Neki stanovnici Fukuja i obližnjih područja podneli su u ponedeljak Okružnom sudu u Osaki zahtev za zabranu pokretanja rada reaktora usled zabrinutosti zbog zastarelosti tog reaktora, ali bez uspeha.
PREMINUO SLAVNI GLUMAC: Vest potvrdila državna agencija, bio je miljenik mnogih generacija
GLUMAC Homajun Eršadi preminuo je u 78. godini nakon borbe sa rakom.
12. 11. 2025. u 16:25
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
PERSONA NON GRATA: "Tijana, šta će Tompson na tvom koncertu?"
"Pa, nikad se ne zna..."
12. 11. 2025. u 11:04
Komentari (0)