KAKO ŽIVETI SA RUSIJOM: Borelj u svom članku - "Malo je verovatno da će promeniti model ponašanja"
ŠEF diplomatije Evropske unije Žozep Borelj smatra da je malo verovatno da će Rusija u skorijoj budućnosti promeniti svoj „model ponašanja“, što bi Evropska unija trebalo da uzme u obzir.
Foto AP
- Na kraju krajeva – Rusija je naš najveći sused. Ona nigde neće nestati i malo je verovatno da će u bliskoj budućnosti doći do političkih promena koje će dovesti do značajne promene u modelu ponašanja - ističe Borelj u članku „Kako živeti sa Rusijom“, koji je objavila služba za spoljne odnose EU.
Borelj je izneo glavne pravce delovanja u bilateralnim kontaktima sa Rusijom koje je definisao kao trijadu: pružati otpor, obuzdavati i uključivati:
- suprotstavljati se „namernom kršenju međunarodnog prava od strane Rusije“;
- sprečavati pokušaje Kremlja da potkopa jedinstvo EU;
- sarađivati sa Moskvom u cilju rešavanja globalnih i regionalnih problema.
U prvom slučaju šef evropske diplomatije navodi kao primer situaciju u Ukrajini. Prema njegovim rečima, Brisel bi trebalo da osigura da ruska strana realizuje Minske sporazume i da nastavi da vrši pritisak na Kremlj u vezi sa slučajem MH17.
U cilju realizacije drugog principa Borelj poziva da se osigura poštovanje evropskog zakona radi suprotstavljanja sajber-napadima i pokušajima dezinformisanja koji navodno dolaze iz Rusije.
Govoreći o trećem postulatu, Borelj je istakao da je Kremlj bio i ostao veliki igrač na međunarodnoj sceni, a u poslednje vreme je uspeo da poveća svoj uticaj u mnogim regionima u svetu. Takođe je pozvao na saradnju sa Rusijom u borbi protiv pandemije virusa korona i njenim posledicama.
Zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško je nakon samita EU o Rusiji izjavio da je EU talac agresivne manjine i odluka koje su ranije donete.
(Sputnjik)
Preporučujemo
BAJDEN ĆE ODGOVORITI NA SAJBER NAPADE: Odnosi sa Rusijom treba da budu stabilni, ali ćemo preduzeti recipročne mere
29. 06. 2021. u 08:56 >> 14:00
RUSKI APELACIONI SUD POTVRDIO: Devetogodišnja zatvorska kazna bivšem američkom marincu
28. 06. 2021. u 18:52
"RUSI, IDITE KUĆI!" Jeziva politička poruka sa trga u Budimpešti, Mađar već počeo da radi po nalogu Brisela (VIDEO)
VELIKI politički zaokret u Mađarskoj najavio je lider opozicione Tise Petar Mađar, koji je posle izborne pobede poručio da zemlju čeka obnova punog učešća u Evropskoj uniji i NATO, miran prenos vlasti i ozbiljno preuređenje državnog vrha.
13. 04. 2026. u 07:27
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (6)