PREDSEDNIK NAJAVIO NESTAŠICU HRANE I VODE: Haos u Južnoafričkoj republici, ubijeno najmanje sedam osoba (FOTO/VIDEO)
NAJMANjE sedam osoba je ubijeno i nekoliko stotina uhapšeno tokom nereda koji su u Južnoj Africi izbili posle hapšenja nekadašnjeg predsednika Jakoba Zume.

Foto: EPA
U pokušaju da suzbiju nasilje, južnoafričke vlasti rasporedile su vojsku na ulice gradova u kojima su zabeleženi najžešći neredi, ali su i uprkos tome tokom dana paljene prodavnice i stambene zgrade.
Među žrtvama je šestomesečna beba, koju je zalutali metak pogodio u glavu, te muškarac koji je iskrvario od rana zadobijenih nožem. U klinikama, javljaju lokalni mediji, vlada haos pošto demonstranti neprestano pokušavaju da upadnu u prostorije u kojima se nalaze povređeni.
U talasu nasilja koje je usledilo posle hapšenja bivšeg predsednika, učesnici protesta su pljačkali radnje, palili zgrade i napadali prolaznike.
Južnoafrički predsednik Kiril Ramafosa rekao je u nacionalnom obraćanju da će protesti uskoro dovesti do nestašice hrane i lekova. On je već prekinuo program vakcinacije u zemlji.
Tokom nedelju dana nasilja, policija nije uspevala da zauzda proteste koji su u najvećem broju slučajeva završavali pljačkama i uništavanjem imovine. Južnoafrički mediji javljaju da su blokirane raskrsnice i da na tim mestima gore kamioni.
Bivši predsednik Južnoafričke Republike, 79-godišnji Džejkob Zuma, predao se prošle sedmice policiji i služiće zatvorsku kaznu od 15 meseci zbog nepoštovanja suda.
Zuma se, takođe, suočava sa odvojenim sudskim postupkom koji se odnosi na ugovor o naoružanju, vredan dve milijarde dolara iz 1999. godine, kada je bio zamenik predsednika.
(Sputnjik)

VUČIĆ SE HITNO OGLASIO IZ AVIONA: Stigla mi je fantastična vest od Đorđe Meloni (VIDEO)
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić oglasio se iz aviona i rekao da mu je stigla fantastična vest iz Rima.
04. 04. 2025. u 12:49

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

PRILAZE MU JEDAN PO JEDAN: Joca Amsterdam iz zatvora stigao na sahranu Rutovića (VIDEO)
DA SE oprosti od Željka Rutovića stigao je i Sreten Jocić, poznatiji kao Joca Amsterdam.
07. 04. 2025. u 13:36