SAVET BEZBEDNOSTI UN PRODUŽIO EMBARGO NA ORUŽIJE CAR: Nastavljaju se sankcije zbog nestabilnosti u zemlji
SAVET bezbednosti Ujedinjenih nacija produžio je danas embargo na oružje Centralnoafričkoj Republici (CAR) i režim sankcija za još godinu dana.

Foto: Depositphotos
Kina je bila uzdržana na glasanju, jer smatra da bi mere trebalo ukinuti, preneo je Rojters.
Savet bezbednosti nametnuo je embargo na oružje CAR decembra 2013. godine, kada su uglavnom muslimanski pobunjenici Selaka svrgli tadašnjeg predsednika Fransoa Bozizea, što je izazvalo odmazdu uglavnom hrišćanskih milicija.
Režim ciljanih sankcija dogovoren je 2014. godine, kada su u tu zemlju raspoređeni i pripadnici mirovnih snaga UN.
"Čini se da postoji sve veća razlika između sankcija Saveta bezbednosti i evoluirajuće situacije na terenu", rekao je zamenik kineskog ambasadora u UN Dai Bing nakon glasanja.
"Namera je bila da se CAR pomogne u obnovi nacionalne stabilnosti i normalnog društvenog poretka. Međutim, u stvarnosti je embargo na oružje sve više postao prepreka koja ometa napore vlade CAR da ojača bezbednosne sposobnosti", rekao je on.
Preostalih 14 članica Saveta bezbednosti glasalo je za produženje embarga na oružje.
Preporučujemo

STARA JE 1,3 MILIONA GODINA: U Maroku otkrivena sekira iz kamenog doba
29. 07. 2021. u 00:54

SVAKI DESETI U SVETU GLADAN: Preko 149 miliona mlađih od pet godina zaostalo u razvoju
14. 07. 2021. u 14:21

"TO LICE, TE USNE..." Tramp ponovo izazvao pažnju komentarom o svojoj portparolki Karolin Levit (28)
AMERIČKI predsednik Donald Tramp ponovo je dospeo u žižu javnosti zbog neobičnog komentara o izgledu portparolke Bele kuće Karolin Levit.
14. 10. 2025. u 14:48

"PLjESKALA RUKAMA I SLAVILA UBISTVO" Lavrov: Svi se sećamo kako je smrt Gadafija oduševila Hilari Klinton
RUSKI ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da pamti kako je bivša američka državna sekretarka Hilari Klinton pljeskala rukama i slavila ubistvo libijskog lidera Moamera Gadafija 2011. godine i aludirao da bivši sirijski predsednik Bašar el Asad trenutno živi u Moskvi, jer su njemu i njegovoj porodici prećeni sličnim fizičkim uništenjem u Siriji.
14. 10. 2025. u 13:06

GOVORIO SAM "NEMOJ", NIJE ME POSLUŠAO: Hasan prodao kuću, sin mu se kockao - "To su zlatni geni"
“Nemoj to sine, tata je prošao sve”
22. 10. 2025. u 10:27
Komentari (0)