ZAPAD OZBILJNO PODBACIO Finski predsednik: Talibansko zauzimanje Avganistana krah Zapada
ZAPAD je ozbiljno podbacio jer nije uspeo da stvori demokratsko društvo u Avganistanu, izjavio je juče finski predsednik Sauli Ninisto.

Foto: Tanjug/AP Photo
On je u intervjuu na državnom javnom servisu "Jle" poručio da su zapadne zemlje napravile veliki promašaj u Avganistanu.
- Talibansko brzopleto preuzimanje Avganistana predstavlja veliki krah zapadnih ciljeva u toj zemlji. Zapad je podbacio. Iz ovoga moramo naučiti važnu lekciju, a to je da je veoma teško nametnuti potpuno drugačiju društvenu strukturu i razmišljanje u drugu državu. Za to su potrebne generacije i generacije - rekao je Ninisto.
Ipak, finski predsednik nije želeo da komentariše da li je pogrešna cela vojna operacija Avganistanu, koja je počela 2001 godine.
- Ne želim da pričam o greškama. Zaključio sam da cilj akcije nije postignut. Od početka se verovalo da će se sve odvijati u dobrom smeru. A sada se suočavamo sa činjenicom da je veoma teško promeniti drugo društvo - istakao je Ninisto.
Prvi čovek Finske naglasio je da je cela Evropa sada u opasnosti od nove migrantske krize.
- Jedno je sigurno. Kao posledicu krize imaćemo izbeglice koje će masovno napuštati svoje domove u Avganistanu. Novi migrantski talas je na pomolu, a pitanje je kolikih razmera će biti. Svi smo zabrinuti jer ne znamo koliko izbeglica još mogu primiti Evropa i Finska, a da svi ti ljudi mogu uspešno da se integrišu u naše društvo - zaključio je finski predsednik.
(Sputnik international)
Preporučujemo

NOVI UŽASI U AVGANISTANU: Pronađeni ljudski ostaci kod točkova američkog aviona (VIDEO)
17. 08. 2021. u 11:00

VEŠTAK OTKRIO JEZIVE DETALjE O DEČAKU UBICI: Evo zašto je Kosta pucao na čuvara škole, nije ga potreslo saznanje koga je sve ubio
ZAKLjUČILI smo da je Kosta bio sposoban da upravlja svojim postupcima u vreme izvršenja zločina i da ta sposobnost nije bila bitno smanjena. Postoji jedna kratkotrajna ometenost, za period u učionici za koji on kaže da nema sećanja, ali on je sve radio po planu. To ukazuje da je on upravljao svojim postupcima.
05. 06. 2025. u 17:05

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

VRTOGLAVA SUMA: Koliku nacionalnu penziju prima Ljiljana Blagojević
JEDNA od naših najistaknutijih dramskih umetnica Ljiljana Blagojević otišla je u penziju, a nalazi se među dvadesetčetvoro umetnika, koji će primaju nacionalnu penziju za doprinos kulturi.
07. 06. 2025. u 11:30
Komentari (1)