HOĆE LI GASPROM PRODATI “SEVERNI TOK 2? Gasni eksperti u Moskvi reagovali na pisanje nemačkih medija
RUKOVODSTVO ruskog gasnog giganta "Gasproma" još nije reagovalo na pisanje nemačkih medija da će posle odluke suda u Dizeldorfu morati da proda "Severni tok-2".
Foto EPA
Spomenuti sud je podržao EU koja insistira da vlasnik gasa koji se transportuje ne može istovremeno da bude i vlasnik gasovoda. Zbog toga nemački mediji tvrde da se razmišlja o tome da Rusi prodaju gasovod "Severni tok-2" koji će uskoro biti završen.
Koliko u tome ima istine teško je reći jer u Rusiji nema službenih izjava ali su se zato pojavili komentari različitih eksperata. Direktor Fonda energetskog razvoja Sergej Pikin kaže da ako neko ima dovoljno novca da kupi gasovod koji košta deset milijardi dolara onda neka izvoli.
-Priča o prodaji "Severnog toka-2" je buncanje. Može se napraviti mnogo kombinacija po kojima će se izbeći odluka EU da jednom vlasniku ne može da pripada i gas i gasovod. "Gasprom" može ponuditi da gas prodaje na granici EU. Neka se odredi tačka na moru gde je granica EU i od nje je gas nemački, objašnjava Sergej Pikin. On dodaje da evropski zakon ne precizira gde se mora prodavati gas pa ga Nemci mogu kupiti na berzi u Sankt Peterburgu. Osim "Gasproma" niko ne može taj gasovod napunuti svojim plavim gorivom.
Gasovod "Severni tok 2" pušta se u rad u avgustu / Arhiva
Ekonomist Andrej Kolganov misli da "Gasprom" zaista može prodati gasovod ako bi bile garancije da će se rusko "plavo gorivo" i dalje transportovati u Nemačku.
Moskovski politikolog Jurij Svetov upozorava na jednu nelogičnost oko prodaje "Severnog toka-2". Donedavno su na Zapadu govorili da je taj gasovod "politički projekt" a sada kada je skoro gotov pojavila se ideja da ga kupe.
-Prodaja "Severnog toka-2" bila bi gruba politička greška koja može da donese "Gaspromu" samo nove probleme, smatra Jurij Svetov.
Ne mali broj ruskih eksperata je protiv prodaje "Severnog toka-2" jer bi "Gasprom" tako prodao "zlatnu koku" koja treba da mu nosi zlatna jaja. Moskovski gasni eksperti veruju da bi neka buduća hladna zima mogla da natera još neke druge zemlje u Zapadnoj Evropi da se trezvenije ponašaju oko kupovina ruskog gasa jer se na to sada suviše politizovano gleda.
Na odluku suda u Dizeldorfu "Gasprom" se može žaliti Vrhovnom sudu Nemačke jer su izuzeća već bila kod azerbejdžanskog gasovoda. Naravno da su sve te igre EU režirane da bi se Rusija mogla ucenjivati.
Preporučujemo
OŠTRA PORUKA RUSKOG DIPLOMATE: Ako Ukrajina ne želi tranzit gasa - Rusija može i bez nje
24. 08. 2021. u 09:17
SANKCIJE ZA „SEVERNI TOK 2“ NEOPRAVDANE: Kina osuđuje postupak Vašingtona
23. 08. 2021. u 10:46
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (1)