KO U EU NAJVIŠE TROŠI NA VOJSKU: Samo dve članice ispunjavaju uslov
PREMA podacima Evrostata, Hrvatska za odbranu izdvaja manje od evropskog proseka od 1,2 odsto BDP-a dok najviše izdvaja Estonija, čak 2,1 odsto.
Foto: Depositphotos
Obaveza članica NATO saveza je izdvajanje minimalno dva odsto svog BDP-a za odbranu, a taj uslov od članica EU, a koje su ujedno i deo NATO-a, ispunjavaju samo Estonija i Grčka.
U 2019. godini opšti državni rashodi država članica EU za odbranu iznosili su 168,5 milijardi evra, što predstavlja 2,6 posto ukupnih rashoda opšte države. To je ekvivalent 1,2 odsto BDP-a.
Od 2014. udeo izdataka za odbranu u ukupnim državnim rashodima neznatno se povećao, dok je postotak BDP-a ostao stabilan na 1,2 odsto BDP-a, navodi Evrostat, a prenosi Indeks.
Najviše BDP-a na odbranu troši Estonija, a najmanje Irska.
Najviše na odbranu u EU troše Estonija (2,1 odsto) i Grčka (2 odsto), a njih slede Letonija, Kipar, Francuska, Rumunija, Litvanija, Poljska i Holandija, koje sve troše više od proseka EU.
Najmanje na odbranu troši Irska, samo 0,2 posto, a manje od jedanodsto troše još Luksemburg, Austrija, Malta, Portugal, Španija, Belgija i Češka.
Hrvatska je na sredini liste, na odbranu troši jedan odsto BDP-a, kao i Mađarska i Slovenija.
Treba napomenuti da su ovo podaci za 2019, pa je moguće da će Hrvatska nakon kupovine borbenih aviona ubuduće imati višu poziciju na Evrostatovoj listi, piše portal.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo
NATO: Nećemo zaboraviti Avganistance; Zaharova: Neće ni oni vas, nikada!
31. 08. 2021. u 22:15
IDEJA ZA „UBISTVO U ORIJENT EKSPRESU “ ROĐENA U SRBIJI: 50 godina od smrti Agate Kristi - "kraljice zločina"
KADA je Agata Kristi dvadesetih godina prošlog veka sela u legendarni Orijent ekspres, nije mogla ni da sluti da će joj upravo taj voz, njegovi putnici i predeli kroz koje je prolazio, podariti jednu od najslavnijih priča u istoriji književnosti.
21. 01. 2026. u 16:48
TRAMP SAOPŠTIO UDARNU VEST O GRENLANDU U DAVOSU
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp rekao je da neće koristiti silu protiv Grenlanda.
21. 01. 2026. u 15:13
MIRA ADANjA POLAK PRODALA SVU IMOVINU Nije ostalo ništa: "Sve što je moglo da se proda, prodala sam..."
PRIVATNOST nikada nije delila sa širokim auditorijumom...
20. 01. 2026. u 09:05