KORONA SKRATILA ŽIVOTNI VEK: U SAD očekivana starost muškarca pala za više od dve godine
PANDEMIJA kovida-19 prouzrokovala je najveći pad očekivanog životnog veka od Drugog svetskog rata u većini razvijenih zemalja. Prema studiji Univerziteta Oksford očekivani životni vek je u 2020. godini pao za više od šest meseci u poređenju sa 2019. godinom. U većini zemalja došlo je do većeg pada očekivanog životnog veka kod muškaraca nego kod žena, dok je najveći pad registrovan kod muškaraca u SAD, za više od dve godine.

Foto:G.Šljivić
U studiji, koja je obuhvatila Evropu, SAD i Čile, očekivani životni vek je smanjen u 27 od ukupno obuhvaćenih 29 zemalja. Dosad je prijavljeno skoro pet miliona smrtnih slučajeva uzrokovanih virusom korona.
- Činjenica da naši rezultati naglašavaju tako veliki uticaj koji se direktno pripisuje kovidu-19 pokazuje koliko je to bio razarajući šok za mnoge zemlje - izjavila je doktorka Ridhi Kašjap, koautorka studije koja je objavljena u Međunarodnom časopisu za epidemiologiju.
Ukupno gledano, očekivani životni vek muškaraca je pao za više od godinu dana u 15 zemalja, a žena u 11 zemalja. Time je izbrisan napredak u smanjenju mortaliteta koji je ostvaren u prethodnih nekoliko godina.
U SAD je porast smrtnosti uglavnom registrovan među populacijom mlađom od 60 godina, a u Evropi među osobama starijim od 60 godina.

"TO LICE, TE USNE..." Tramp ponovo izazvao pažnju komentarom o svojoj portparolki Karolin Levit (28)
AMERIČKI predsednik Donald Tramp ponovo je dospeo u žižu javnosti zbog neobičnog komentara o izgledu portparolke Bele kuće Karolin Levit.
14. 10. 2025. u 14:48

"PLjESKALA RUKAMA I SLAVILA UBISTVO" Lavrov: Svi se sećamo kako je smrt Gadafija oduševila Hilari Klinton
RUSKI ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da pamti kako je bivša američka državna sekretarka Hilari Klinton pljeskala rukama i slavila ubistvo libijskog lidera Moamera Gadafija 2011. godine i aludirao da bivši sirijski predsednik Bašar el Asad trenutno živi u Moskvi, jer su njemu i njegovoj porodici prećeni sličnim fizičkim uništenjem u Siriji.
14. 10. 2025. u 13:06

GOVORIO SAM "NEMOJ", NIJE ME POSLUŠAO: Hasan prodao kuću, sin mu se kockao - "To su zlatni geni"
“Nemoj to sine, tata je prošao sve”
22. 10. 2025. u 10:27
Komentari (0)