KRIZA U EU NEMA VEZE SA „SEVERNIM TOKOM 2“: Ruski ministar - Za rast cena gasa nije odgovorna Rusija!
SKOK cena gasa u Evropi nije povezan sa deficitom ponude, već sa skladištima gasa koja nisu dovoljno puna, izjavio je potpredsednik vlade Rusije Aleksandar Novak u intervjuu za „Biznis FM“ u okviru foruma „Ruska energetska nedelja“.
Nemci rado sarađuju sa Rusima u projektu "Severni tok 2" / Foto AP
- Evropsko tržište je trenutno obezbeđeno gasom u potpunosti, jer gas iz uvoza plus sopstvena proizvodnja obezbeđuju potrebe evropskog tržišta. Pritom, delimično se gas pumpa i u podzemna skladišta, odnosno nikakvog deficita gasa nema - rekao je on.
Prema rečima potpredsednika ruske vlade, postoji problem koji je povezan sa tim da u poslednjih pet godina popunjenost skladišta gasa ostaje na minimumu, oko 74 odsto, a obično su zalihe 85-90 odsto.
- Naravno da to izaziva zabrinutost učesnika na tržištu, postoje rizici i kao rezultat toga tržište reaguje i cene rastu - smatra Novak.
On je podvukao da će „Gasprom“ povećati kapacitete ako evropski partneri povećaju obim dugoročnih ugovora.
Evropsko tržište gasa poslednjih meseci prilično oscilira. Početkom avgusta hartijama od vrednosti za isporuke goriva trgovalo se po ceni od 515 dolara za hiljadu kubnih metara, dok su se do kraja septembra one više nego udvostručile, a 6. oktobra na berzi je zabeležen istorijski maksimum od 1.937 dolara za hiljadu kubnih metara.
Tvrdnje da Rusija ne povećava isporuke gasa u Evropu zbog želje da ubrza sertifikaciju „Severnog toka 2“ su neosnovane, rekao je Novak.
Na ovaj način je on prokomentarisao optužbe zapadnih medija da je Moskva odgovorna za gasnu krizu.
- Nikakva veza ne postoji između „Severnog toka 2“ i isporuka. Zašto? Zato što je to infrastruktura, a ne ugovor - rekao je on.
Novak je naveo da Rusija ispunjava sve isporuke gasa u punom obimu kao što je predviđeno ugovorima i dodao, da ako je potrebno isporučiti više gasa, onda je neophodno da postoje odgovarajući zahtevi i ugovori.
(Sputnjik)
Preporučujemo
MOŽE POTRAJATI MESECIMA: "Severni tok 2" je spreman - čeka se odobrenje Nemačke
15. 10. 2021. u 10:08
Umrla hrvatska političarka (39): Poznata po sramnim izjavama o Srbima
BIVŠA gradska odbornica Rijeke Ivona Milinović iznenada je preminula sinoć u Rijeci u 39. godini. Vest o njenoj smrti objavljena je na Fejsbuk grupi Riječka enciklopedija, a potvrdio ju je portal Hrvatski glasnik sa kojim je Milinović sarađivala, kao i Novi list.
17. 04. 2026. u 13:13
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (0)