EU U PANICI: Dogovor Pekinga i Vašingtona mogao bi da pogorša gasnu krizu u Evropi
GASNI dogovor između Kine i Sjedinjenih Američkih Država pogoršaće energetsku krizu u Evropi, upozorava nemačka televizija „N-TV“.
Foto: B. Marčeta
- Ako Peking i Vašington zaključe sporazum, to može postati problem za Evropu, jer njena skladišta gasa nisu dovoljno puna - ističe se u članku.
Velika kineska preduzeća sada su u završnoj fazi pregovora sa američkim izvoznicima o višemilionskom poslu za isporuku prirodnog tečnog gasa Kini. Peking očekuje da će ugovor biti potpisan do kraja ove godine.
U članku se navodi da bi Rusija mogla da pomogne u rešavanju situacije na evropskom tržištu povećanjem zaliha preko svojih gasovoda. Međutim, izvozne mogućnosti Moskve su ograničene zbog potrebe za popunjavanjem sopstvenih skladišta i činjenice da je proizvodnja gasa verovatno već na maksimalnom nivou.
Cene gasa u Evropi naglo su skočile poslednjih meseci. Od početka avgusta do kraja septembra cena se više nego udvostručila, a 6. oktobra dostigla je istorijski maksimum od 1.937 dolara za hiljadu kubnih metara, nakon čega je na tržištu započeo pad, ali cene i dalje premašuju granicu od hiljadu dolara.
Stručnjaci povećanje cene gasa pripisuju niskom nivou popunjenosti skladišta gasa, ograničenoj ponudi glavnih dobavljača i velikoj potražnji prirodnog tečnog gasa u Aziji.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo
PUTIN OBJASNIO: Evo šta će biti sa cenom gasa ako EU nastavi sa jednostranim odlukama
13. 10. 2021. u 17:20
BIVŠI UKRAJINSKI PREMIJER: Sadašnja vlast kriva što nije kupovala gas na vreme
17. 10. 2021. u 00:00
„BLUMBERG“ O ENERGETSKOJ KRIZI U EVROPI: Geopolitički bogovi šalju Putinu dar s neba
09. 10. 2021. u 18:08
U SRBIJI NEMA ZIME: U podzemnim skladištima ima više gasa nego što godišnje trošimo!
06. 10. 2021. u 21:54
ŠTA SPREMAJU BRITANCI NA BALKANU: Specijalac održao sastanak sa vojim liderima Albanije, Crne Gore, BiH, Makedonije i Prištine
SPECIJALNI izaslanik Velike Britanije za Zapadni Balkan Karen Pirs organizovala je sastanak sa vojnim liderima Albanije, Crne Gore, Severne Makedonije, BiH i samoproglašenog Kosova, koje je predstavljao zamenik komandanta KBS-a general-major Enver Čikaći.
13. 11. 2025. u 15:48
ZELENSKI ALARMIRAO EVROPU: Rusija će pokrenuti veliku agresiju na kontinent, poznata i godina
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da Rusija planira da pokrene veliku agresiju na evropskom kontinentu 2029. ili 2030. godine, navodeći da na to ukazuje povećana ruska proizvodnja oružja.
13. 11. 2025. u 10:54
Darko naveo ŠEST stvari o životu u Nemačkoj o kojima se ćuti: Razbio veliki mit, pa otkrio zbog čega POLICIJA ume da dođe na vrata
DARKO Tešić, koji stoji iza popularnog Instagram profila „Balkanac u Nemačkoj“ nedavno je objavio video koji je privukao veliku pažnju pratilaca, a u njemu na duhovit i iskren način deli svoja zapažanja o životu u Nemačkoj.
13. 11. 2025. u 18:15
Komentari (0)