JAPAN PODIGAO LOVCE Ruski i kineski helikopteri poleteli sa ratnih brodova
RATNO vazduhoplovstvo Japana podiglo je lovce zbog uzletanja ruskih i kineskih helikoptera sa vojnih brodova, izjavio je zamenik glavnog sekretara kabineta japanskog premijera Jošihiko Isozaki.

Foto: EPA
Kako u Tokiju navode, avioni su leteli na oko 50-100 kilometara od japanskog ostrva Sumisu (ostrvo arhipelaga Smit) nakon što je po jedan brod Ratne mornarice Rusije i Ratne mornarice Kine prošao kroz Šangajski moreuz, dok se još pet ruskih i kineskih brodova približilo istočnoj strani ostrva Honšu.
-Juče, 21. oktobra, brodovi su prošli između ostrva Sumisu i Torisima, arhipelaga Izu, a zatim je u području 50-100 kilometara jugozapadno od ostrva Sumisu sa kineskog i ruskog broda poleteo po jedan helikopter - saopštio je Isozaki.
Kao odgovor na to podignuti su japanski lovci. Predstavnik vlade je dodao da Tokio „sa velikom pažnjom prati kineske i ruske vojne brodove u blizini svojih teritorija i preduzima sve mere kako bi osigurao bezbednost morskog i vazdušnog prostora. Neću govoriti o ciljevima zbog kojih prolaze kineski i ruski brodovi“.
Zajedničke rusko-kineske vojne vežbe „Pomorska saradnja 2021“ održane su 14-18. oktobra u Japanskom moru, saopštila je pres-služba Istočnog vojnog okruga Pacifičke flote Rusije. Održano je više od 20 različitih vežbi, a mornari su radili na zajedničkim taktikama manevrisanja i na organizaciji komunikacije.
Ranije je Ministarstvo odbrane Japana izjavilo da je prolazak brodova Ratne mornarice Rusije i Ratne mornarice Kine potpuno u skladu sa međunarodnim normama i da nije bilo narušavanja granica.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo

MANEVRI RUSKE I KINESKE FLOTE: Ratni brodovi prošli kroz japanski moreuz
19. 10. 2021. u 07:42

JAČANjEM FLOTE JAČA UTICA U SVETU: Rusija udvostručila broj brodova u svetskim okeanima
16. 10. 2021. u 18:59

„BULAVA“ IZRONILA IZ DUBINE MORA: Rusija lansirala balističku raketu sa podmornice
21. 10. 2021. u 09:56

(MAPA) KRAJEM LETA ČEKA NAS KATASTROFA: Morske temperature na rekordnom nivou, veliki rizik od razornih oluja
ISTORIJSKI toplotni talas koji je zahvatio Mediteran i Evropu podigao je temperaturu mora na rekordne nivoe, povećavajući rizik od razornih poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda širom južne Evrope u narednim mesecima, piše sajt Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. u 13:58

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (0)