KARANTIN ZA SVE 14 DANA: Slovačka se danas zatvara na dve nedelje
SLOVAČKA je danas ušla u dvonedeljni nacionalni karantin, pošto je ta zemlja, sa jednom od najnižih stopa vakcinacije u EU, dostigla kritičnu situaciju u bolnicama i broj novih kovid infekcija koji je trenutno najveći na svetu, javlja Rojters.

Foto: AP
Prema odluci Vlade, za vreme trajanja karantina građani će moći da napuštaju svoje domove samo iz određenih razloga, a to uključuje kupovinu osnovnih namirnica, putovanje na posao i školu ili da se vakcinišu, a takođe nisu dozvoljena okupljanja više od šest osoba.
Nevakcinisani će morati da poseduju negativan test da bi dolazili na posao ako ranije nisu preboleli kovid-19.
Prema podacima Evropskog centru za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), samo 45,7 odsto stanovništva Slovačke je vakcinisano, što je treća najniža stopa u EU, u poređenju sa 65,8 odsto koliko ona iznosi u Uniji.
Sa 1.929 prosečnih dnevnih slučajeva na milion stanovnika Slovačka, zemlja sa 5,5 miliona stanovnika, najgora je na svetu po statistici novozaraženih osoba na milion stanovnika, u trenutku kad Evropa ponovo postaje epicentar pandemije, podaci su sajta Naš svet u brojkama.
Tomaš Šulik, šef odeljenja intenzivne nege u Univerzitetskoj bolnici Trencin, rekao je Rojtersu da ima devet pacijenata u jedinici sa 10 kreveta i očekuje da će poslednji biti popunjen za nekoliko sati.
Svih devet pacijenata, prosečne starosti od 63 godine, kako je naglasio, su nevakcinisani, a prema podacima medicinskih zvaničnika više od 82 odsto svih kovid pacijenata u slovačkim bolnicama nije u potpunosti vakcinisano.
Predsednica Slovačke Zuzana Kaputova izjavila je u utorak da ta zemlja gubi bitku protiv pandemije korona virusa i da je potrebno zaključavanje za sve.
- To je nepopularna mera, ali apsolutno neizbežna - rekla je Kaputova nakon posete velikoj medicinskoj ustanovi u Bratislavi.
Preporučujemo


RESTRIKTIVNE MERE I ZA VAKCINISANE: Za ulazak u Portugal neophodan negativan PCR test
25. 11. 2021. u 20:18

UKRAJINA IZDALA UPOZORENjE: Rusi će noćas lansirati raketu koja može da nosi nuklearno oružje
RUSIJA planira „trenažno“ lansiranje interkontinentalne balističke rakete RS-24 „Jars“ u noći između 18. i 19. maja, saopštila je ukrajinska vojna obaveštajna služba (GUR) 18. maja.
18. 05. 2025. u 15:55

INCIDENT U DRUGOM KRUGU IZBORA U RUMUNIJI: Policija izvela predsedničkog kandidata sa biračkog mesta (VIDEO)
RUMUNSKI predsednički kandidat i lider nacionalističke stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna Đorđe Simion i favorit na prošlogodišnjim poništenim izborima, Kalin Đorđesku, policija je izvela sa biračkog mesta u Mogošoaji (predgrađu Bukurešta).
18. 05. 2025. u 09:54

LjUDI, ŠTA SE OVO DESILO? Erdogan uhvatio Makronov srednji prst i - ne pušta! Snimak rukovanja postao hit na društvenim mrežama (VIDEO)
"DIPLOMATSKI" stisak.
19. 05. 2025. u 16:40 >> 16:48
Komentari (0)