ENERGETSKA KRIZA NE JENJAVA: Evropska industrija posustaje zbog skupe struje, aluminijum na udaru
REKORDNE cene na berzama električne energije dovele su evropsku industriju u zastoj i prete da u potpunosti zaustave ekonomski oporavak kontinenta, pokazuju najnoviji podaci, a prenosi agencija Blumberg.

Foto: Depositphotos
Najveći evropski aluminijimski kombinat Aluminum Dunkerque Industries de France saopštio je da je započeo zastoje u proizvodnji zbog gubitaka uzrokovanih visokim cenama električne energije.
Cena energije na tamošnjoj berzi za januar mesec premašila je čak 1.000 evra po MWh. Iako je cena aluminijuma takođe porasla za 40% od početka godine, sa ovakvom cenom energije proizvodnja je neisplativa. Sa ovakvom cenom energije proizvodnja aluminijuma košta 11. 000 dolara, a finalni proizvod se prodaje po ceni od 2.800 dolara, objašnjavaju analitičari.
Smanjivanje i eventualno zaustavljanje proizvodnje aluminijuma je skup i tehnološki veoma zahtevan proces. Ovako drastičan potez strateški važne industrije zabrinjava, jer ukazuje da se smatra da ova kriza neće brzo proći, već upravo suprotno.
Pored Dankerk, smanjenje proizvodnje zbog istih razloga evidentirano je u metalskoj industriji u Francuskoj, Holandiji, Belgiji i Rumuniji. U susednoj Crnoj Gori takođe je najavljen mogući prekid isporuke električne energije Aluminijumskom kombinatu u Nikšiću, ukoliko se od 1. januara ne ugovori snabdevanje po novoj, tržišnoj ceni.
Na berzama u regionu cena električne energije za prvi kvartal 2022. juče je bila neverovatnih 445 evra po MWh.

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

"DA LI SE MAKRON DROGIRA?" Jovanino pitanje izazvalo smeh u studiju: "Kako da se nose s tolikom problemima..."
VODITELjKA Jovana Joksimović u jutarnjem programu na televiziji K1 dotakla se teme Emanuela Makrona i sporne situacije sa maramicom i sumnjom o upotrebi opijata, koja se proširila društvenim mrežama.
13. 05. 2025. u 16:57
Komentari (1)