PALA I "BOGINJA DEMOKRATIJE": U Hongkongu u toku uklanjanje spomenika podignutih u čast ubijenih na Tjenanmenu
UNIVERZITETI u Hongkongu, jedan za drugim, uklanjaju spomenike podignute u čast ubijenih demonstranata na glavnom pekinškom Trgu Tjenanmen, 1989. godine. Posle vodećeg kampusa, koji je, u sredu uveče, sklonio "Stub srama" visok osam metara, u petak su to učinila još dva univerziteta iz ovog grada, priklanjajući se stavu Kine.
To je direktna posledica činjenice da Kina sve više suzbija autonomiju Hongkonga, uz primenu Zakona o nacionalnoj bebednosti.
Peking je, posle višemesečnih antivladinih protesta u Hongkongu, 2019. godine, nametnuo ovaj zakon, koji "zabranjuje secesiju, subverzije, terorizam i dosluh sa strancima radi intervenisanja u poslovima grada". Više od stotinu aktivista uhapšeno je na osnovu zakona o nacionalnoj bezbednosti. Zakon je kritikovan uz argument da ukida slobode obećane Hongkongu, kada ga je Britanija predala Kini, 1997.
Kineski univerzitet u Hongkongu (CUHK) srušio je statuu "Boginje demokratije", visoku 6,4 metra, dok je Univerzitet Lingan uklonio reljefnu skulpturu. "Boginja demokratije" napravljena je po uzoru na originalnu statuu koju su kineski studenti nosili po Tjenanmenu, neposredno pre izbijanja nereda. Ovaj trg postao je simbol otpora i političkih sloboda. Hiljade ljudi kampovalo je nedeljama na njemu, ali u junu je vojska izašla na ulice i otvorila vatru.
"Stub srama", najpre je postavljen u Viktorija parku u Honkgongu, a potom prebačen u kampus, gde je stajao bezmalo četvrt veka. Predstavljao je 50 izlomljenih, nagomilanih tela, u znak sećanja na prodemokratske demonstrante, koji su stradali 4. juna 1989. Kineska vlada kaže da je poginulo 200 civila i nekoliko desetina pripadnika obezbeđenja. Druge procene su se kretale od više stotina do čak 10.000 stradalih.
Decenijama se Hongkong ponosio time što je "savest Kine", jer jedini na kineskoj teritoriji, uz administrativnu oblast Makao, nije zaboravio masakr na Tjenanmenu. Kineske vlasti su, još lane i u Hongkongu i u Makauu zabranile bilo kakvo sećanje na događaj iz 1989. godine, uključujući tradicionalno bdenje.
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (1)