NATO I SAD ODBACILI ZAHTEVE MOSKVE: Ostaju otvoreni za dijalog, ponudili oblasti saradnje
VAŠINGTON i NATO su zvanično odbacili ključne zahteve Rusije za uveravanjima da se vojni blok predvođen SAD neće širiti bliže njihovim granicama, navodi se u prepisci u koju je uvid imao španski dnevnik "El Pais", objavljenoj jutros.
Foto Shutterstock
Pozivi Moskve na pisanu garanciju da Ukrajina neće biti primljena u članstvo NATO-a odbačeni su, ali kažu u odgovoru da ostaju otvoreni za dijalog. Ponudili su i neke oblasti moguće saradnje.
NATO je okrivio Rusiju za "značajno, ničim izazvano, neopravdano i stalno" vojno jačanje oko Ukrajine i Belorusije i ponovio podršku "pravu drugih država da biraju ili menjaju bezbednosne aranžmane", zamerivši zahtev Rusiji da ne prihvati ni Ukrajinu ni bilo koje nove članice.
NATO je i negirao da predstavlja pretnju Rusiji, a tvrdi da je "pružio ruku prijateljstva", nudeći Moskvi dijalog posle završetka Hladnog rata početkom 1990-ih.
- Preokretanje ruskog vojnog jačanja oko Ukrajine biće od suštinskog značaja za suštinski napredak - napisao je NATO.
Istovremeno, Alijansa je ponudila transparentnost i mere za izgradnju poverenja, kao što su razmena izveštaja o međusobnim vojnim vežbama, konsultacije, uspostavljanje telefonske linije za civile i ponovno uspostavljanje odgovarajućih misija u Moskvi i Briselu.
- Sjedinjene Države nastavljaju da čvrsto podržavaju politiku otvorenih vrata NATO-a - navodi se u pisanom odgovoru.
Vašington je rekao da je spreman da razgovara o "recipročnim obavezama i Sjedinjenih Država i Rusije da se uzdrže od raspoređivanja ofanzivnih kopnenih raketnih sistema i stalnih snaga sa borbenom misijom na teritoriji Ukrajine".
Što se tiče američkih i NATO snaga u istočnoj Evropi, njihovo trenutno raspoređivanje bilo je "ograničeno, proporcionalno i u potpunosti u skladu sa obavezama prema Osnivačkom aktu NATO-Rusija", navodi se u dokumentu, dodajući da će saveznici "ojačati odbrambeni stav". SAD su napisale da se napredak u dijalogu može postići samo "u okruženju deeskalacije u odnosu na preteće akcije Rusije prema Ukrajini".
Preporučujemo
REAKCIJE EVROPLjANA NA TRAMPOV SPORAZUM: Od neverice i crvenih linija do opreza
21. 01. 2026. u 23:43
TRAMP UPOZORIO IRAN: Prekinite nuklearne programe i nasilje nad demonstrantima ili...
21. 01. 2026. u 23:22
IDEJA ZA „UBISTVO U ORIJENT EKSPRESU “ ROĐENA U SRBIJI: 50 godina od smrti Agate Kristi - "kraljice zločina"
KADA je Agata Kristi dvadesetih godina prošlog veka sela u legendarni Orijent ekspres, nije mogla ni da sluti da će joj upravo taj voz, njegovi putnici i predeli kroz koje je prolazio, podariti jednu od najslavnijih priča u istoriji književnosti.
21. 01. 2026. u 16:48
TRAMP SAOPŠTIO UDARNU VEST O GRENLANDU U DAVOSU
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp rekao je da neće koristiti silu protiv Grenlanda.
21. 01. 2026. u 15:13
MIRA ADANjA POLAK PRODALA SVU IMOVINU Nije ostalo ništa: "Sve što je moglo da se proda, prodala sam..."
PRIVATNOST nikada nije delila sa širokim auditorijumom...
20. 01. 2026. u 09:05
Komentari (0)