KINA SE UBRZANO NAORUŽAVA: Izdvajanja za odbranu u 2021. porasla za skoro 10 procenata
Vojna potrošnja u Aziji porasla je za 2,8 odsto u 2021. u odnosu na prethodnu godinu, u poređenju sa padom od 1,8 odsto širom sveta, saopštio je Međunarodni institut za strateške studije u najnovijem izdanju "Vojnog bilansa". Rast izdataka za odbranu u Aziji, od kojih Kina čini 43 odsto, usporio se prošle godine sa 3,4 odsto u 2020. i 5,3 odsto u 2019, ali je pokazao "otpornost potrošnje za odbranu na ekonomske pritiske", navodi se u izveštaju. Pad globalne vojne potrošnje predvođen je padom od šest procenata u SAD, ali je i dalje 3,5 puta više od Kine, na drugom mestu.

Foto: EPA/ilustracija
Ukupni rashodi u regionu dostigli su 488 milijardi dolara 2021. godine, što je više nego dvostruko u odnosu na 2008. godinu. Vojna potrošnja u Evropi porasla je za 4,8 procenata u 2021. godinu.
U tom regionu, pored rastuće zabrinutosti zbog mogućnosti ruske invazije na Ukrajinu, sve veće prisustvo Kine je odigralo glavnu ulogu u povećanju izdataka za vojsku. Britanija, koja je poslala nosač aviona Kraljica Elizabeta u Indijski okean i Južno kinesko more 2021. godine kako bi držala Kinu "pod kontrolom", pretekla je Indiju kao trećeg najvećeg vojnog potrošača u svetu prošle godine.
Kineska potrošnja za odbranu u 2021. porasla je za skoro 10 procenata, dostigavši 207 milijardi dolara. Predviđa se da će zemlja imati najmanje 1.000 nuklearnih bojevih glava do 2030. godine, prema američkim podacima.
Preporučujemo

SUDAR KINE I SAD NA BLISKOM ISTOKU: Peking investira u Irak, SAD šalju projektile u UAE
03. 02. 2022. u 14:20

FIJASKO AMERIČKIH OBAVEŠTAJNIH SLUŽBI: Češki predsednik naveo tri pogrešne procene SAD
17. 02. 2022. u 09:44

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

"NEKAD TE MRZE, NEKAD TE VOLE..." Vratio se Mladen, Dea iznenadila objavom
MLADEN Mijatović, bivši dugogodišnji izabranik voditeljke Dee Đurđević, vratio se u Srbiju.
08. 09. 2025. u 11:17
Komentari (0)