U STRAHU SU VELIKE OČI: Zbog rata u Ukrajini, u Italiji pomama za protivatomskim bunkerima
VOJNA intervencija u Ukrajini i strah građana od nuklearnog rata doveli su do neuobičajeno velikog broja zahteva za izgradnjom protivatomskih bunkera.
- Vlada prava pomama, ali ne iz zona gde se nalaze raketne baze ili vojni aerodromi kao što su „Gedi“ provincija Breše, „Aviano“ Pordenone ili „Sigonela“ kod Siraguze, već iz drugih zona Italije, tako nešto nisam doživeo u 22 godine od kada se bavim ovim poslom.
To kaže inženjer Đulio Kavikjoli, vlasnik firme „Minus Energije“ iz Mantove, lider u izgradnji podzemnih bunkera za zaštitu od nuklearno-bakteriološko-hemijskog rata. Njegova firma od 2000 godine uvozi sistem za izgradnju protivatomskih bunkera, radila je za Nato i za italijansku Avijaciju, ali, kako kaže, ovako nešto nije se dogodilo u ovih 22 godine.
Šokiran je i brojem zahteva, za prvih šest dana od početka vojne intervencije u Ukrajini stiglo mu je oko 300 telefonskih poziva, zahteva za objašenjenjem u vezi sa konstrukcijom, pitanje cena i za koliko vremena mogu biti gotiovi, već je sklopio izvestan broj ugovora za izgradnju. Prvih danas stizala su pitanja iz centralnog dela Italije, posebno iz Rima, Toskane i Emilija Romanje, sada stižu iz severnog dela Apeninskog poluostrva posebno iz Ligurije.
- Ne verujem da postoji birano mesto za nuklearni napad ali narod je preplašen i što je interesantno pozivi ne stižu od bogataša već od srednjeg staleža, posebno od advokata. Svi međutim imaju nešto zajedničko - poseduju sopstvene kuće i tako mogu da izgrade bunker u svom dvorištu ili na svom terenu i uvek sa objašnjenjem „želim da zaštitim svoju decu“ - kaže Kavikjoli.
Inženjer Kavikjoli objašnjava svakome koliko je vremena potrebno za izgradnju bunkera, posebno potpuno novog, sledeći švajcarska pravila izgradnje i ne polazeći od neke već postojeće strukture jer novi garantuju bolju izdržljivost.
- U manjim gradovima, u provinciji ili selima konstruisati bunker je jednostavnije ali u gradovima kao što je Rim proizilaze razne teškoće, veoma je teško sagraditi ga u već postojećoj strukturi, izgradili smo jedan u garaži i izašlo je dobro ali ta struktura nema karakteristike po švajcarskim merilima, jer ona podrazumevaju i izdržljivost mehaničkog udara jednako onom atmosferskom, potom moraju biti hermetički zatvoreni i imati filtere za zaštitu od takvih napada koji prečišćavaju vazduh - kaže.
Ako se slede švajcarski kriterijumi bunker košta 2.500 do 3.000 evra po kvadratnom metru, za jednu porodicu bi trebalo da bude 25 do 30 kvadratnih metara ali može da bude dovoljno za manju i 12, 13 do 15 metara. Vreme konstrukcije je dva meseca, to je neophodno vreme za potpuno očvršćavanje cementa, ali radnja može da počne tek nakon dozvole od strane opštine gde se gradi.
Preporučujemo
NE ISKLjUČUJEMO SASTANAK IZMEĐU PUTINA I ZELENSKOG: Peskov se oglasio o udarnoj temi
11. 03. 2022. u 12:13
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (3)