LONDONSKI EKONOMIST SA ŽALJENJEM PRIZNAO: Rusija se nosi sa sankcijama bolje nego što se očekivalo
KAKO se ruska ekonomija snalazi pod teretom novih sankcija Zapada bez presedana? Mnogo bolje nego što bi se moglo očekivati, sa žaljenjem konstatuje britanski Ekonomist .
Iako je Zapad praktično pokrenuo „ekonomski rat“ kao odgovor na rusku specijalnu operaciju u Ukrajini, čini se da ova strategija više ne dovodi do željenih rezultata, navodi se u članku.
Svrha ovih oštrih mera je bila da se ruska privreda zaustavi – i u početku su one zaista funkcionisale: u prvoj nedelji nakon uvođenja novih sankcija, rublja je pala za trećinu u odnosu na dolar, a cene akcija mnogih ruskih kompanija su naglo pale. Međutim, haos na ruskim tržištima je splasnuo. Kurs rublje je već značajno porastao u odnosu na minimalne vrednosti s početka marta i sada se približava prethodnom nivou.
Verovatno je da će ruska privreda ove godine ipak ući u recesiju – ali iako mnogi zapadni stručnjaci za nju predviđaju „tmurna vremena“, stvarni učinak će zavisiti od nekoliko faktora, navodi se u članku. Na situaciju će u velikoj meri uticati da li obični Rusi, u kontekstu dugotrajnog sukoba, počnu da brinu za ekonomiju i značajno smanje svoju potrošnju, objašnjava list.
Osim toga, postavlja se pitanje da li će proizvodnja vremenom stati, s obzirom na to da će ruskim kompanijama zbog sankcija biti uskraćen pristup zapadnom uvozu. Prema analitičarima, najugroženiji bi mogao biti ruski sektor avijacije, kao i automobilska industrija. Međutim, mnoga velika preduzeća osnovana u sovjetsko doba odavno su navikla da rade bez uvoza. U članku se naglašava: „Ako u svetu postoji ekonomija koja može da se nosi sa poteškoćama u uslovima izolacije i blokade, onda je to ruska ekonomija .”
Drugi važan faktor je vezan za ruski izvoz energije. Uprkos brojnim sankcijama, Rusija i dalje snabdeva strane kupce naftom u vrednosti od 10 milijardi dolara mesečno, oko četvrtine onoga što je ranije izvozila. Pored toga, nastavlja da prima prihode od prodaje gasa i naftnih derivata, što je vredan izvor novca, koji se može koristiti za kupovinu robe široke potrošnje i neophodnih delova u neutralnim i prijateljskim zemljama. Čak i ako se situacija ne promeni, ruska ekonomija je sasvim sposobna da izdrži neko vreme, zaključuje Ekonomist.
BONUS VIDEO: VOJSKA DNR ČISTI MARIUPOLj: Pripadnici "Azov-a" digli u vazduh Dramsko pozorište
Preporučujemo
ILON MASK PODELIO SNIMAK ISTINE: "NATO je bombardovao Beograd kako bi rasparčao Srbiju" (VIDEO)
MILIJARDER Ilon Mask, vlasnik Tesle, "Spejs Iksa", društvene platforme Iks, podelio je na svom profilu govor u kojem Džefri Saks priča o nelegalnom bombardovanju Srbije od strane NATO-a.
12. 11. 2024. u 15:47
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
KO JE JAČI - NATO ILI RUSIJA? Istraživanje otkriva ko ima moćniju vojsku: "Dve strane imaju paritet samo u jednom pogledu"
PITANjE koje zanima mnoge dobilo odgovor.
11. 11. 2024. u 22:35
Komentari (3)