KRIVIČNA PRIJAVA PROTIV PUTINA: Dvoje bivših ministara Nemačke podnelo prijavu, tražeći istragu zbog zločina
DVOJE bivših ministara nemačke vlade podnelo je danas krivičnu prijavu saveznim tužiocima Nemačke, tražeći otvaranje istrage za ratne zločine protiv ruskih zvaničnika, uključujući predsednika Vladimira Putina, zbog sukoba u Ukrajini.

Foto: Profimedia/Ilustracija
Bivša ministarka pravde Sabine Lojtojser-Šnarenberger i bivši ministar unutrašnjih poslova Gerhart Baum izjavili su da žele da iskoriste nemačke zakone koji dozvoljavaju krivično gonjenje za teške zločine počinjene u inostranstvu, kako bi priveli pravdi one koje smatraju odgovornim za zločine u Ukrajini, prenosi AP.
Advokat Nikolaos Gazeas, koji je u njihovo ime sastavio krivičnu prijavu od 140 stranica, izjavio je da se ona ne odnosi samo na rusko rukovodstvo, predsednika Putina i 32 člana njegovog Saveta bezbednosti, već i na „čitav niz pripadnika ruske vojske".
Tužba obuhvata različite zločine, od napada na nuklearnu elektranu do bombardovanja porodilišta u Mariupolju, saopštio je advokat i dodao da bi federalni tužioci mogli da odluče da li da pokrenu proces i na osnovu informacija dobijenih od obaveštajnih agencija, navodi AP.
On je posebno citirao današnji izveštaj nedeljnika Špigel da je nemačka spoljna obaveštajna agencija presrela radio poruke između ruskih vojnika u kojima se razgovaralo o ubistvima civila u ukrajinskom gradu Buča.
Iako su tužioci Međunarodnog krivičnog suda takođe pokrenuli istragu o mogućim ratnim zločinima u Ukrajini, paralelne istrage imaju smisla i mogle bi da se međusobno dopunjuju, izjavio je Gaezas.
Nemačka primena pravila „univerzalne jurisdikcije“ dovela je do prve osude visokog sirijskog zvaničnika za zločine protiv čovečnosti ranije ove godine, prenosi američka agencija.
BONUS VIDEO: UKRAJINSKI NACIONALISTA OSTAVLjEN OD SVOJIH: Iznenađen humanim ophođenjem milicije DNR
Preporučujemo

OTVORENI ČIN CENZURE: Ruski MIP traži da Tviter vrati pristup ruskoj objavi o Buči
06. 04. 2022. u 08:39

NEBENZJA PORUČIO UKRAJINCIMA: Gradonačelnik Buče nije primetio 280 leševa na ulicama?
05. 04. 2022. u 21:08

(MAPA) ŽESTOKE BORBE KOD POKROVSKA: Puca ukrajinska odbrana, front je postao "pakao"
NA FRONTU kod Pokrovska ponovo se vode žestoke borbe. To područje postalo je epicentar ruskih napada, a ukrajinski mediji i vojska opisuju situaciju kao izuzetno teška.
14. 05. 2025. u 08:43

AMERIČKI MEDIJI OTKRIVAJU: Rusiju će na pregovorima u Istanbulu predstavljati ova dva zvaničnika
VISOKI bivši zvaničnik Kremlja, koji je želeo da ostane anoniman zbog osetljivosti teme, rekao je da će Rusiju na predstojećim pregovorima u Istanbulu predstavljati ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i savetnik predsednika za spoljnu politiku, Jurij Ušakov, objavio je list Vašington post.
14. 05. 2025. u 09:19

"JA NE MOGU DA NASTAVIM BEZ TEBE" Potresna objava Nataše Ninković: "Ovo je najusamljeniji dan mog života" (FOTO)
NEMA dana kad ne misli na svoju majku...
14. 05. 2025. u 11:32
Komentari (6)