BAJDEN PONOVO PRIZNAO GENOCID NAD JERMENIMA: Jedan od najvećih masovnih zločina 20. veka počeo na današnji dan

Танјуг

24. 04. 2022. u 19:05

Američki predsednik Džo Bajden drugu godinu zaredom nazvao je masakr Jermena u Otomanskom carstvu genocidom tokom Prvog svetskog rata.

БАЈДЕН ПОНОВО ПРИЗНАО ГЕНОЦИД НАД ЈЕРМЕНИМА:  Један од највећих масовних злочина 20. века почео на данашњи дан

Foto AP

„Otomanske vlasti su 24. aprila 1915. uhapsile jermenske intelektualce i vođe zajednice u Konstantinopolju (Istanbulu). To je označilo početak genocida nad Jermenima, jednog od najvećih masovnih zločina 20. veka“, naveo je američki predsednik u saopštenju.

Saopštenje je objavljeno povodom 107. godišnjice, u znak sećanja na 1,5 miliona Jermena koji su deportovani, masakrirani ili odvedeni u smrt u kampanji istrebljenja

„Obnavljamo naše obećanje da ćemo ostati na oprezu protiv korozivnih efekata mržnje u svim njenim oblicima“, rekao je američki predsednik, prenosi AP.

Ispunjavajući svoje predizborno obećanje, Bajden je prvi put upotrebio termin genocid tokom prošlogodišnje godišnjice.

Njegovi prethodnici su decenijama izbegavali reč iz zabrinutosti da bi Turska, članica NATO-a, mogla da bude uvređena, navodi agencija.

 

BONUS VIDEO: KATASTROFA POPLAVE U JUŽNOJ AFRICI: Najmanje 440 žrtava i 63 nestale u poplavama

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
PLJESKALA RUKAMA I SLAVILA UBISTVO Lavrov: Svi se sećamo kako je smrt Gadafija oduševila Hilari Klinton

"PLjESKALA RUKAMA I SLAVILA UBISTVO" Lavrov: Svi se sećamo kako je smrt Gadafija oduševila Hilari Klinton

RUSKI ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da pamti kako je bivša američka državna sekretarka Hilari Klinton pljeskala rukama i slavila ubistvo libijskog lidera Moamera Gadafija 2011. godine i aludirao da bivši sirijski predsednik Bašar el Asad trenutno živi u Moskvi, jer su njemu i njegovoj porodici prećeni sličnim fizičkim uništenjem u Siriji.

14. 10. 2025. u 13:06

Komentari (1)

SUPER AKCIJA, OPREMITE DOM I UŠTEDITE I PREKO 40%