LETO BESA ČEKA AMERIKU: Aktivisti pokreta za zaštitu prava na abortus najavili masovne proteste
AKTIVISTI pokreta za zaštitu prava na abortus najavili su proteste u gradovima širom SAD, čime pokreću, kako organizatori navode, "leto besa" ukoliko Vrhovni sud poništi odluku u slučaju "Ro protiv Vejda", kojom je legalizovan abortus u Americi.
Foto: Jessica Christian/San Francisco Chronicle via AP
Organizacije za zaštitu prava na abortus poput "Planiranog roditeljstva" i "Marša žena" organizovale su više od 300 marševa pod nazivom "Dalje od naših tela", a najveći broj demonstranata očekuje se u Njujorku, Vašingtonu, Los Anđelesu i Čikagu.
Demonstracije su odgovor na deo nacrta mišljenja objavljenog u javnosti 2. maja u kojem se navodi da je konzervativna većina u Vrhovnom sudu spremna da poništi odluku iz 1973. godine prema kojoj je prekid trudnoće ustavno pravo.
Konačna odluka Suda očekuje se u junu. Oko polovine američkih država mogla bi da zabrani abortus ili uvede stroge regulative nakon poništavanja presude u slučaju "Ro protiv Vejda".
BONUS VIDEO: PANIKA U AMERICI: Trupe, duge cevi, vanredno stanje... Šta sledi narednih dana?
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
HRVATI POSLALI JASNU PORUKU: "Država nam je na pogrešnom putu!"
VEĆINA građana Hrvatske smatra da zemlja ide u pogrešnom smeru, a najviše primedbi imaju na korupciju, inflaciju, niske plate, male penzije i siromaštvo, pokazalo je decembarsko istraživanje Krobarometra, objavljeno u Dnevniku hrvatske Nove TV.
26. 12. 2025. u 12:34
Komentari (0)