AMERIKANCI ZABRINUTI ZBOG SARADNJE RUSIJE I KINE: Blinken se oglasio, plaši ih mogućnost kooperacije Moskve i Pekinga
SJEDINjENE Države su zabrinute zbog mogućnosti da Kina pruži Rusiji vojnu ili ekonomsku pomoć kako bi zaobišla sankcije, izjavio je danas američki državni sekretar Entoni Blinken.
Foto: AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File/Xinhua/Zha Chunming
- Kratak odgovor je da, zabrinuti smo zbog ove mogućnosti - rekao je Blinken tokom diskusije koju je vodio časopis Forin afers.
Istovremeno, prema njegovim rečima, Vašington "nije zabeležio sistematsku podršku Kine naporima Rusije da zaobiđe sankcije, niti bilo kakvu značajniju vojnu podršku”.
I pored spekulacija zapadnih državnika i medija, ne postoje dokazi da je Kina Rusiji pružila ni vojnu ni ekonomsku pomoć.
Ipak, kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao je danas da će Peking raditi sa Moskvom na promovisanju "prave demokratije", potvrđujući veze njegove zemlje sa Rusijom.
- Kina je voljna da radi zajedno sa Rusijom i globalnom zajednicom na promovisanju prave demokratije, zasnovane na uslovima nacija - rekao je Ji danas putem video linka na događaju kom je prisustvovao njegov ruski kolega Sergej Lavrov.
Vang je dodao da je "monopolizacija" definicije demokratije i ljudskih prava radi uticaja na druge nacije taktika koja je "osuđena na propast". On je time aludirao na Sjedinjene Države i izjave zvaničnika iz Vašingtona.
Peking se tokom ruske operacije u Ukrajini postavio neutralno - u isto vreme stižu izjave kojima se podržava suverenitet Ukrajine i izražava zabrinutost zbog civilnih žrtava, dok su mnogi kineski zvaničnici podržali Putina i okrivili SAD zbog izazivanja rata ohrabrivanjem širenja NATO pakta.
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Snimci Hane Ikodinović zapalili internet - vreli kadrovi (VIDEO)
STARIJA ćerka "novosadske barbike" i proslavljenog vaterpoliste Danila Dače Ikodinovića, Hana Ikodinović, izrasla je u pravu lepoticu i već odavno joj tepaju da je "najleša ćerka poznatih roditelja u Srbiji".
26. 03. 2026. u 21:36 >> 21:50
Komentari (0)