TENZIJE NA VRHUNCU: Avion Nensi Pelosi krenuo ka Tajvanu, Kina neće sedeti skrštenih ruku
Avion, u kojem se nalazi predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi, okrenuo se prema Tajvanu i leti iznad Sulavesi mora, pokazuju podaci Flajt radara (Flightradar).
Foto: EPA
Ranije su tajvanski mediji javili da bi Pelosi, na čelu američke delegacije, koja će, prema različitim izvorima, brojati od 6 do 20 ljudi, trebalo da sleti između 21.00 i 22.30 po lokalnom vremenu u utorak na aerodrom "Sunšanj" u Tajpeju, zatim će prenoćiti u Grand Hajat hotelu.
U sredu ujutru bi trebalo da poseti Zakonodavni juan (tajvanski parlament), gde će se sastati sa rukovodstvom ostrva, uključujući šefa administracije Caj Ingven.
Kineski vojni avioni nadleću Tajvanski moreuz
Kina je više puta upozoravala da Pelosi ne ide u Tajvan, za koji tvrdi da je njen, a SAD su u ponedeljak poručile da se neće uplašiti kineskim „zveckanjem oružja“ zbog poseta.
Osim kineskih aviona, koji su u utorak ujutru leteli blizu središnje linije osetljivog vodenog puta, nekoliko kineskih ratnih brodova ostalo je od ponedeljka blizu nezvanične linije razdvajanja, rekao je izvor za Rojters.
Prema tom izvoru, kineski ratni brodovi i avioni dotakli su u utorak ujutru središnju liniju moreuza, što je opisano kao neobičan i „vrlo provokativan“ potez.
Po istim navodima, kineski avion je u utorak ujutru više puta izveo taktičke poteze kratkog „dodirivanja“ središnje linije i kruženja natrag na drugu stranu moreuza, dok su tajvanski avioni bili u pripravnosti u blizini.
Avioni nijedne strane obično ne prelaze središnju liniju.
Tajvansko ministarstvo odbrane „pojačalo“ je svoj stepen borbene pripravnosti od utorka ujutru do četvrtka u podne, saopštila je u utorak zvanična ostrvska centralna novinska agencija CNA, pozivajući se na neimenovane izvore.
Potvrđen sastanak Nensi Pelosi i predsednika tajvanskog parlamenta
Sastanak između delegacije Kongresa Sjedinjenih Država koju predvodi predsedavajuća Nensi Pelosi i predsednika tajvanskog parlamenta Jou Si-kuna zakazan je za sredu, 3. avgusta, izvestile su „Tajvanske vesti“.
Član parlamentarnog poslaničkog kluba Kuomintanga Vilijam Ceng izjavio je kako je upravo obavešten o sastanku zakazanom za sredu ujutru.
Naveo je da će na sastanku sa kongresnom delegacijom SAD učestvovati poslanički klubovi vladajućih i opozicinih partija na Tajvanu.
Preporučujemo
"TRAMP TAMO DA IZBACI 1000 VOJNIKA NA OSTRVO, NIKO MU SE NEĆE SUPROSTAVITI" Vučić o Grenlandu - Kada pitam a kako Kosovo, svi spuste glavu!
GOVOREĆI jutros u emisiji "Jutro" na Televiziji Prva, predsednik Srbije Aleksandar Vučić dotakao se i licemerja međunarodne zajednice kada je u pitanju odnos koji sada imaju po pitanju Grenlanda i onaj koji su nekada imali po pitanju Kosova i Metohije.
25. 01. 2026. u 13:20
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
DEVALVIRALA JE JUTARNjI Kolega oštro o Jovani: "Imam problem što radi na nacionalnoj televiziji"
VODITELj Ognjen Nestorović bez ulepšavanja i zadrške progovorio je o svom odnosu sa Jovanom Jeremić, koleginicom koja danas radi u medijskoj kući u kojoj je on nekada gradio svoju novinarsku i voditeljsku karijeru.
25. 01. 2026. u 20:42
Komentari (5)