GRČKA ZAHTEVA DA NATO I UN OSUDE TURSKU: "NJihov stav je destabilizujući faktor za jedinstvo i koheziju Alijanse"

07. 09. 2022. u 16:38

GRČKA je poslala pisma NATO-u i Ujedinjenim nacijama, u kojem negoduje zbog "zapaljivih" izjava turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i u kojem traži od njih da osude ponašanje Ankare, navedeno je danas iz diplomatskih izvora.

ГРЧКА ЗАХТЕВА ДА НАТО И УН ОСУДЕ ТУРСКУ: Њихов став је дестабилизујући фактор за јединство и кохезију Алијансе

Foto Tanjug

Dve NATO saveznice, ali istorijski neprijatelji, decenijama su u sukobu zbog niza pitanja - od preleta nad Egejskim morem do podeljenog Kipra, prenosi "Rojters".

Evropska unija u ponedeljak je izrazila zabrinutost zbog izjava Erdogana koji optužuje Grčku za okupaciju demilitarizovanih ostrva u Egejskom moru i izjave da je Turska spremna da "uradi ono što je neophodno" kada dođe vreme.

Prema turskoj državnoj novinskoj agenciji Anadolu, Ankara je ove sedmice poslala pisma Evropskoj uniji, NATO-u i Ujedinjenim nacijama objašnjavajući svoje stavove o raznim pitanjima, uključujući to što obe zemlje polažu pravo na vazdušni prostor, teritorijalne vode, kao i status demilitarizacije egejskih ostrva.

Grčki diplomatski izvori danas su istakli da pismo Turske ne odgovara stvarnosti, da su navedeni argumenti neosnovani i da krše međunarodno pravo.

Atina je takođe poslala pisma Ujedinjenim nacijama i NATO-u.

- Stav Turske je destabilizujući faktor za jedinstvo i koheziju Alijanse, koji slabi južni bok vojnog saveza u trenutku krize - naveo je grčki ministar inostranih poslova Nikos Dendijas u pismu generalnom sekretaru NATO Jensu Stoltenbergu.

BONUS VIDEO: Ruska moć na vojnoj vežbi "Vostok 2022"

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

DOBROVOLJNO DAVANJE KRVI: Nesebičan čin koji spasava živote