LOŠE VESTI ZA KIJEV: Evropska unija i Mađarska još uvek bez dogovora o pomoći Ukrajini
NEMAČKA je danas podsetila Mađarsku na "važnost poštovanja demokratskih vrednosti Evropske unije", prenosi Rojters podsećajući da EU preti da ne isporuči milijarde evra pomoći Budimpešti ukoliko Mađarska ne ukine veto na zajednički zajam Ukrajini, kao i na globalni korporativni porez.
Foto: EPA
- Vladavina prava je osnova Evropske unije - rekla je danas šefica nemačke diplomatije Analena Berbok novinarima u Briselu povodom mađarske pozicije.
Mađarska je blokirala zajednički zajam EU Ukrajini od 18 mlijardi evra, što su neke zemlje članice protumačile kao pokušaj Budimpešte da uceni Uniju kako bi deblokirala sredstva namenjena Mađarskoj.
Evropska unija i dalje nije isporučila Mađarskoj 5.8 milijardi evra iz fonda za ekonomske podsticaje, a prema pravilima EU, ako do kraja godine ne dođe do dogovora, 70 odsto tog novca biće izgubljeno.
Sredstva su zamrznuta zbog, kako navode iz EU, lošeg stanja vladavine prava u Mađarskoj, a Evropska komisija predlaže da se zamrzne dodatnih 7,5 milijardi evra zbog visokog nivoa korupcije.
Kako navodi Rojters, Mađarska se protivi zajedničkoj pozajmici EU Ukrajini, ali kaže da bi umesto toga proširila bilateralnu pomoć Ukrajini.
Ta agencija navodi da Budimpešta smatra da je plan OECD za minimalni porez na dobit protiv interesa Mađarske.
Jedan diplomata EU je rekao Rojtersu da je Briselu važno da podrži Ukrajinu.
- Ostalo zavisi od Mađarske, to je njihov novac - rekao je taj izvor.
Preporučujemo
RAT U UKRAJINI: Tri koraka Zelenskog za mir - oružje, pare i uslovi za Moskvu; Stradalo više od 1.500 oficira VSU?
12. 12. 2022. u 07:00 >> 01:40
ZELENSKI O HITNOJ AKCIJI: Kijev angažovao specijalizovane ekipe u važnom poduhvatu
12. 12. 2022. u 00:40
NEKE ČAK DVA FAKULTETA: Šta su završile naše voditeljke - neke će vas iznenaditi!
12. 12. 2022. u 08:23
ŠTA SPREMAJU BRITANCI NA BALKANU: Specijalac održao sastanak sa vojim liderima Albanije, Crne Gore, BiH, Makedonije i Prištine
SPECIJALNI izaslanik Velike Britanije za Zapadni Balkan Karen Pirs organizovala je sastanak sa vojnim liderima Albanije, Crne Gore, Severne Makedonije, BiH i samoproglašenog Kosova, koje je predstavljao zamenik komandanta KBS-a general-major Enver Čikaći.
13. 11. 2025. u 15:48
ZELENSKI ALARMIRAO EVROPU: Rusija će pokrenuti veliku agresiju na kontinent, poznata i godina
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da Rusija planira da pokrene veliku agresiju na evropskom kontinentu 2029. ili 2030. godine, navodeći da na to ukazuje povećana ruska proizvodnja oružja.
13. 11. 2025. u 10:54
Darko naveo ŠEST stvari o životu u Nemačkoj o kojima se ćuti: Razbio veliki mit, pa otkrio zbog čega POLICIJA ume da dođe na vrata
DARKO Tešić, koji stoji iza popularnog Instagram profila „Balkanac u Nemačkoj“ nedavno je objavio video koji je privukao veliku pažnju pratilaca, a u njemu na duhovit i iskren način deli svoja zapažanja o životu u Nemačkoj.
13. 11. 2025. u 18:15
Komentari (0)