GLUMICA U ZATVORU: Taraneh Alidusti igrala u filmu "Prodavac" koji je dobio Oskara
JEDNA od najpoznatijih iranskih glumica i vatrena aktivistkinja za ženska prava Taraneh Alidusti (38) uhapšena je minulog vikenda u Iranu, usred protestnog pokreta zbog smrti Mahse Amini (22) koji ulazi u četvrti mesec.

Foto: Profimedia
Ova glumica, više puta je izražavala podršku protestima u Iranu, a sada se solidarisala sa čitavim antivladinim pokretom.
Iranske vlasti se mesecima suočavaju sa talasom protesta pošto je, u Teheranu, policija za moral, uhapsila Aminijevu, jer je, navodno, nenošenjem hidžaba, islamske marame, prekršila strogi kodeks oblačenja. Vlasti negiraju tvrdnje da je preminula od posledica zlostavljanja u zatvoru, navodeći da je imala srčanih problema, što njena porodica poriče.
Ovi protesti su jedan od najozbiljnijih izazova režimu u Teheranu još od Iranske revolucije 1979. godine. Vlasti su već pogubile dvojicu muškaraca pošto su proglašeni krivima za "moharebeh", što se okvirno prevodi kao "neprijateljstvo protiv Boga". U demonstracijama koje su zahvatile celu zemlju, prednjačile su žene, masovnim skidanjm marama u znak prkosa rigoroznim zakonima.
HAMURI DEPORTOVAN U FRANCUSKU
BORAC za ljudska prava Salah Hamuri (37) deportovan je juče u Francusku, jer ga Izrael optužuje za bezbednosne prekršaje. Francusko-palestinski aktivista, godinama žitelj Jerusalima, jedan je od 1.027 zatvorenika koje je Izrael, 2011, menjao za vojnika Gilada Šalita, kog je Hamas, duže od pet godina, držao u Pojasu Gaze. Izrael je Hamurija osudio i za pokušaj ubistva sefardskog rabina Ovadija Josefa, osnivača ultraortodoksne partije Šas. "Gde god Palestinac ide, sa sobom nosi cilj svog naroda i svoju domovinu", poručio je Hamuri, čije pristalice tvrde da deportacija krši međunarodno pravo.
"Taraneh Alidusti je uhapšena zbog objavljivanja lažnih informacija, kao i zbog podsticanja haosa", precizira Teheran. Ova glumica je poznata po ulogama u filmovima reditelja Asghara Farhadija, a svetsku slavu stekla je ulogom u Oskarom nagrađenom filmu "Prodavac", iz 2016. godine. Alidustijeva je pod optužbom da je "širila neistine" o antivladinim protestima. U poslednjoj objavi na "Instagramu", pre nego što je njen nalog, na kome je imala više od osam miliona pratilaca, uklonjen, osudila je pogubljenje čoveka, optuženog za učešća u protestima.
Kritikovala je i međunarodne organizacije što nisu govorile protiv pogubljenja Mohsena Šekarija, kog su vlasti obesile pod optužbom da je "izgrednik" koji je u septembru blokirao glavni put u Teheranu i mačetom ranio pripadnika paravojnih snaga. "Zvao se Mohsen Šekari. Svaka međunarodna organizacija, koja posmatra ovo krvoproliće i ne preduzima akcije, sramota je za čovečanstvo", napisala je Alidustijeva. Uhapšena je, jer nije dostavila "nikakve dokaze o svojim tvrdnjama", navodi "Telegram", kanal državne novinske agencije IRNA.
Preporučujemo

VELIKI PLAN RUSIJE I IRANA: Razmatra se zajednička proizvodnja aviona
13. 12. 2022. u 16:03

NOVE OPTUŽBE ZAPADA: Britanija tvrdi da Rusija želi ojačati vojnu sposobnost Irana
09. 12. 2022. u 19:10

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

"NEKAD TE MRZE, NEKAD TE VOLE..." Vratio se Mladen, Dea iznenadila objavom
MLADEN Mijatović, bivši dugogodišnji izabranik voditeljke Dee Đurđević, vratio se u Srbiju.
08. 09. 2025. u 11:17
Komentari (0)