PREMINUO VOLTER KANINGAM: Odlazak poznatog astronauta, člana posade Apolo 7
BIVŠI astronaut Volter Kaningam, koji je 1968. leteo u svemir na brodu Apolo 7 u prvoj misiji Apolo s posadom, koja je utrla put za sletanja na Mesec sledećih godina, umro je u 90. godini, saopštila je NASA.
Foto: AP
Kaningam se pridružio članovima posade Volteru Širi i Donu Ajzliju u uspešnoj 11-dnevnoj misiji, koja je izvedena u niskoj Zemljinoj orbiti kao prvi ljudski probni let nove svemirske letelice Apolo, u kojoj će se kasnije putovati na Mesec.
Apolo 7 označio je nastavak NASA programa svemirskih letova 21 mesec posle požara, u kojem su poginula sva tri člana posade Apola 1, tokom probnog zemaljskog lansiranja krajem januara 1967. godine.
Kaningam, koji je izabran za astronauta 1963. godine, služio je u američkoj mornarici i marincima i leteo u 54 misije kao borbeni pilot, preneo je Rojters.
- Volt Kaningam bio je pilot borbenog aviona, fizičar i preduzetnik - ali, iznad svega, bio je istraživač - navela je NASA.
BONUS VIDEO: „NOVOSTI“ U POSETI Najmlađim pilotima u helikopterskoj jedinici MUP
Preporučujemo
PUTIN O ISPORUCI "TOMAHAVKA": Ako Ukrajina napadne oružjem dugog dometa, odgovor će biti zapanjujući
AKO Ukrajina pokrene napade oružjem dugog dometa na Rusiju, odgovor će biti zapanjujući, izjavio je danas ruski predsednik Vladimir Putin.
23. 10. 2025. u 17:59
STIŽE ZIMA KAKVA SE VIĐA JEDNOM U STO GODINA? Meteorolozi odgovorili na spekulacije o "zimi veka"
NEMAČKI portali su preplavljeni informacijama o ekstremnoj zimi, ulicama prekrivenim snegom i ekstremnim vremenskim uslovima koji prete zemlji.
23. 10. 2025. u 17:38
SPAVA PORED VC ŠOLjE BEZ POKLOPCA Haos u zatvoru gde je Sarkozi, viču mu: "Osvetićemo Gadafija!" Poseban tretman za bivšeg predsednika
"SVI zatvorenici prave buku, viču, lupaju po zidovima..."
22. 10. 2025. u 15:32
Komentari (0)