AMERIKA DODATNO KOMPLIKUJE STANJE NA FRONTU: "Politiko" prenosi - Kijevu stižu visokoprecizne bombe koje će opteretiti ruski PVO
INTERNET portal Politiko je najavio novi paket vojne pomoći Ukrajini od strane SAD koji će biti objavljen u petak.
FOTO: AP/Tanjug
Pozivajući se na neimenovane izvore novi paket obuhvata dodatno naoružanje i municiju, ali i po prvi put oklopne transportere "Strajker" i što je još važnije, visokoprecizne vazduhoplovne bombe malog gabarita koje se lansiraju iz višecevnih lansera raketa (skr. GLSDB).
Kao što smo naveli, radi se o visokopreciznoj municiji. Ona se sastoji od vazduhoplovne bombe GBU-39B SDB na koju je integrisan modul sa raketnim motorom M26. Prilikom samog projektovanja ove municije osnovni zahtev je bio da bude kompatibilna sa višecevnim lanserima raketa HIMARS i M270 (oba se nalaze u sastavu ukrajinske vojske), dakle da se lansira sa zemlje.
Efektivni domet ove bombe visoke preciznosti sa rasklopivim krilima je i do 150km, što uslovno može da zakomplikuje situaciju u operativnoj dubini fronta ruske armije. Protiv ovih vazdušnih ciljeva su efikasni praktično svi PVO sistemi koji se nalaze i sastavu ruske vojske. Od samohodnih PVO sistema kratkog dometa „tor“ i „pancir“ pa sve do dalekometnih sistema S-300, S-300V/VM i S-400.
Međutim, ova isporuka će svakako dodatno opteretiti PVO ruske armije, koja će morati posebnu pažnju da obrati na ove „napasnike“ koji imaju sposobnost da naprave nemalu štetu.
(RT Balkan)
BONUS VIDEO:
SNIMCI SA MESTA PADA HELIKOPTERA U UKRAJINI: Vatrogasci i spasioci na licu mesta
Preporučujemo
"VI STE ČOVEK U OČAJNOM POLOŽAJU" Orban uputio brutalnu poruku Zelenskom: Svako će dobiti ono što zaslužuje
MAĐARSKI premijer Viktor Orban uputio je poruku ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom na društvenoj mreži Iks u kojoj navodi da mu se čini da "nećemo moći da dođemo do razumevanja".
22. 01. 2026. u 17:27
TRAMP SAOPŠTIO UDARNU VEST O GRENLANDU U DAVOSU
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp rekao je da neće koristiti silu protiv Grenlanda.
21. 01. 2026. u 15:13
KOLINDA SKOČILA U LEDENO MORE: "Vidi se da iz aviona da je AI" - mnogi ne veruju njenom snimku sa Antartika (VIDEO)
BIVŠA predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović skočila je u ledeno more na Antartiku, a snimak tog skoka objavila je na svom nalogu na društvenoj mreži Instagram.
22. 01. 2026. u 10:10
Komentari (0)