BAJDEN PRESEKAO: "Abramsi" stižu u Ukrajinu, predsednik SAD danas saopštava odluku
PREDSEDNIK SAD Džozef Bajden danas će saopštiti da će Vašington isporučiti Ukrajini borbene tenkove "abrams", javlja Al Džazira pozivajući se na neimenovanog američkog zvaničnika.
Foto: Profimedia/Ilustracija
Prema izvoru te TV stanice, tenkovi će biti isporučeni na osnovu ugovora, odnosno neće biti poslati iz Pentagonovih arsenala.
Kako navodi Politiko, citirajući izvore u američkoj administraciji, SAD bi mogle da pošalju najmanje 30 "M1 Abrams" tenkova Ukrajini kao vojnu pomoć.
Još uvek se ne zna kada će tenkovi biti isporučeni, a obično je potrebno nekoliko meseci da se vojnici obuče da efikasno koriste tenkove, rekli su zvaničnici, prenosi Si-En-En.
Administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena nije do sada isključivala mogućnost isporuke američkih tenkova u potpunosti, ali su američki zvaničnici prošle nedelje javno rekli da sada nije pravo vreme za slanje tenkova "M1 Abrams", jer su skupi i zahtevaju dosta vremena za obuku.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je u više navrata tražio od zapadnih saveznika slanje modernih tenkova, dok se njegova zemlja priprema za, kako vojni analitičari ocenjuju, veliku rusku kontraofanzivu na proleće.
Nemački nedeljnik Špigel objavio je ranije danas da je nemački kancelar Olaf Šolc odlučio da pošalje tenkove "leopard" u Ukrajinu nakon višenedeljne debate. Velika Britanija je već najavila da će poslati 12 svojih tenkova "čelendžer 2" u Ukrajinu.
BONUS VIDEO: HELIKOPTERI Mi-28 NA ZADATKU - Pogledajte snimke iz akcije
Preporučujemo
RAT U UKRAJINI: Ruske snage napreduju kod Ugledara, VSU pokušava desant kod Kahovke; Stižu i leopardi i abramsi (FOTO/VIDEO)
25. 01. 2023. u 07:17 >> 01:22
POTPISUJE SE ISTORIJSKI UGOVOR: Vojvodina postaje čvorište Evrope, kreće gradnja gigantske saobraćajnice (FOTO/VIDEO)
PROJEKAT Osmeh Vojvodine obuhvata izgradnju 185 km brze saobraćajnice, sa 46 mostova i 34 nadvožnjaka, čime se smanjuje vreme putovanja.
18. 03. 2026. u 09:30
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)