MELONI DOPUTOVALA U LIBIJU: Glavne teme susreta sa zvaničnicima biće energenti i migracije
PREMIJERKA Italije Đorđa Meloni danas je u državnoj poseti Libiji, a glavne teme njenih susreta sa zvaničnicima prozapadne libijske vlade će biti snabdevanje energentima i migracije, što su prioriteti za EU i Italiju, prenosi AP.
FOTO: Tanjug/AP
Meloni je uz stroge bezbednosne mere sletela u glavni grad Libije, Tripoli, u društvu ministara spoljnih i unutrašnjih poslova Italije, Antonija Tajanija i Matea Pjantedozija, saopštila je kancelarija premijerke Italije. Očekuje se da će Meloni razgovarati sa premijerom jedne od libijskih vlada Abdelom Hamidom Dbeibehom i predsednikom predsedničkog saveta Libije Muhamedom Junizom Menfijem.
Pretpostavlja se da će tokom njene posete italijanska državna kompanija Eni potpisati ugovor vredan 7,35 milijardi evra.
Taj novac će verovatno biti uložen u dva gasna polja u teritorijalnim vodama Libije, kao što je ranije najavio šef Libijske nacionalne naftne korporacije Farhat Bengdara. Kompanija Eni za sada nije komentarisala ove navode.
Prisusutvo ministra unutrašnjih poslova Italije Pjantedozija signalizira veliko interesovanje Italije za problem migracija iz Afrike.
Pjantedozi je poznat kao predstavnik tvrde linije u pristupu prema migrantima koji na čamcima humanitarnih organizacija pokušavaju da se preko Sredozemnog mora domognu obala Italije. Libija je postala čvorište za migrante iz Afrike i sa Bliskog istoka koji žele da se domognu Evrope, a desetine hiljada njih svake godine stigne do Italije.
Meloni je u poslednje dve nedelje posetila i Tunis i Alžir, a glavni motiv njene severnoafričke turneje je potraga za alternativnim izvorima snabdevanja prirodnim gasom, koji treba da zamene gas iz Rusije.
BONUS VIDEO: POPRAVKA KRIMSKOG MOSTA BLIŽI SE KRAJU: Snimci spajanja trećeg oštećenog dela
Preporučujemo
KONFERENCIJSKA VEZA ĐORĐE MELONI: Telefonski razgovor između pet svetskih lidera
25. 01. 2023. u 20:11
"VOLODIMIRE, ZOVI ME ĐORĐA": Zelenski najavio posetu Melonijeve u Ukrajinu
17. 01. 2023. u 16:32
ZAKON O ANEKSIJI GRENLANDA PREDAT KONGRESU: "Dodeliti mu status savezne države SAD"
AMERIČKI republikanski kongresmen Rendi Fajn podneo je predlog zakona koji predviđa „aneksiju i dodelu statusa savezne države“ Grenlandu u okviru Sjedinjenih Američkih Država, navodi se u saopštenju koje je objavio zakonodavac.
12. 01. 2026. u 21:16
OVO JE GLAVNI UDARAC ZA NATO I KIJEV: U napadu „orešnikom“ uništena fabrika od velikog značaja (VIDEO)
NAPAD „orešnikom“ onesposobio je Lavovsku državnu fabriku za popravku aviona, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
12. 01. 2026. u 15:27
BALKANCI O ŽIVOTU U EVROPI: Pustiće te da crkneš - ti njega ugostiš gozbom, on misli da si seljačina
MNOGI sanjaju o životu u Nemačkoj, Austriji ili Švajcarskoj, zamišljajući mir, red i bolji standard. Ipak, iskustva naših ljudi koji su se preselili otkrivaju da život u zapadnoj Evropi često nosi neočekivane izazove koji mogu šokirati one koji su navikli na balkansku spontanost i toplinu.
13. 01. 2026. u 10:22
Komentari (1)