ZEMLJOTRES U TURSKOJ ZAČUDIO SEIZMOLOGA: "Ovo je neobično, to nije bio naknadni potres"
DRUGI razorni zemljotres jačine 7,5 stepeni u Turskoj bio je neobičan događaj koji je izazvao prvi potres, rekao je za Skaj njuz šef Evropsko-meteorološkog seizmološkog centra (EMSC) Remi Bosu.
Foto: Google maps/Profimedia/Ilustracija
Bosu je rekao da je zemljotres koji je pogodio Tursku i Siriju nakon prvog katastrofalnog zemljotresa jačine 7,8 stepeni bio na drugom rasednom sistemu.
- Tradicionalno, ono što primećujemo jeste da imamo glavni udar, a zatim imamo naknadne potrese koji slede duž iste zone raseda. Slabiji su po magnitudi i prostorno su blizu - rekao je Bosu i dodao da drugi veoma jak zemljotres u Turskoj nije bio naknadni zemljotres.
- Bio je jak skoro kao prvi udar i nalazi se na drugom sistemu raseda.
- To je potpuno drugačiji sistem. To nije naknadni potres, to je drugi zemljotres koji je izazvao prvi. Ovo je neobično, mi ovo zovemo niz zemljotresa - rekao je šef EMSC-a Remi Bosu.
BONUS VIDEO: POTRESNE SCENE IZ SIRIJE - Preživeli u Hami u bolnicama, nastavlja se potraga za preživelima
Preporučujemo
OBRATITE PAŽNjU: Ove stvari nemojte prati u veš-mašini - šteta može biti velika
06. 02. 2023. u 07:56
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
PEJAKOVIĆ: Srbi su skupo platili LAŽ o Jugoslaviji, koja traje od '45 i plaćaćemo je još
GLUMAC Nikola Pejaković oduševljava publiku širom regiona ulogom Momčila u seriji "Tvrđava", koja se bavi ratnim devedesetim i raspadom nekadašnje države Jugoslavije.
13. 12. 2025. u 15:33
Komentari (2)