SIJARTO: Moramo da osiguramo da sankcije EU ne utiču na ruski nuklearni sektor
POTREBNA je odlučna akcija kako bi se osiguralo da sankcije EU ne utiču na ruski nuklearni sektor, izjavio je danas Peter Sijarto, ministar spoljnih poslova Mađarske i dodao da bi sankcije ove vrste naškodile nacionalnim interesima Mađarske, kao i globalnoj nuklearnoj sigurnosti.
Foto: Tanjug/Panon TV/Molnar Edvard
Podsetivši da se deseti paket sankcija upravo finalizuje u Briselu, Sijarto je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa šefom Agencije UN za atomsku energiju IAEA Rafaelom Grosijem predočio da se Mađarska protivi bilo kakvim ograničenjima koja mogu da utiču na nuklearnu saradnju sa Rusijom i ocenio da se protiv toga mora pokrenuti odlučna borba, prenosi agencija MTI.
- Moramo odlučno delovati protiv svakog pokušaja da se Rosatom i njegovi zvaničnici nađu na listi sankcionisanih - poručio je Sijarto i ponovio da bi sankcije protiv Rosatoma "štetile fundamentalnim nacionalnim interesima Mađarske" i ugrozile globalnu nuklearnu bezbednost.
Sijarto je optužio "dva zelena ministra u nemačkoj vladi" da bez ikakvog pravnog osnova ometaju proces snabdevanja nemačkom kontrolnom tehnologijom za potrebe novih blokova nuklearne elektrane Hungaris Paks.
Mađarski ministar spoljnih poslova je rekao da je Mađarskoj potrebna "jeftina, održiva i bezbedna nuklearna energija" i dodao da Evropa i svet mogu da ostvare svoje ekološke ciljeve samo ukoliko je u igri nuklearna energija.
- Mađarska je posvećena povećanju upotrebe nuklearne energije - rekao je Sijarto i dodao da je da je proširenje nuklearne elektrane Hungaris Paks urađeno u skladu sa "najvišim bezbednosnim standardima".
BONUS VIDEO:
VEŽBE U RATNIM USLOVIMA: Posade ruskih tenkova T-80BVM vežbaju gađanje
Preporučujemo
VELIKA BRITANIJA OSTALA BEZ TENKOVA: Biće potrebne četiri godine da obnove zalihe
22. 02. 2023. u 15:23
ALBANCI PROVOCIRAJU RUSIJU: Incident u Draču, izvedena operacija "Embargo"
22. 02. 2023. u 14:57
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)