KAMATNI ŠOK ŠOKIRAO NEMCE: Ovakav vrtoglavi skok javnog duga odavno nije zabeležen - pogledajte brojke

I.Stanojević

01. 03. 2023. u 14:17

JAVNI dug Nemačke porastao je, od početka 2021. godine, čak deset puta, sa četiri na 40 milijardi evra! Energetska kriza, usled rusko-ukrajinskog rata i čitavog niza sankcija Moskvi, odrazila se, bez presedana, na najjaču evropsku ekonomiju.

КАМАТНИ ШОК ШОКИРАО НЕМЦЕ: Овакав вртоглави скок јавног дуга одавно није забележен - погледајте бројке

Foto: Shutterstock/canadastock

Kristijan Lindner, liberalni ministar finansija u vladi kancelara Olafa Šolca, napisao je na "Tviteru" da je "ekonomski mudro pratiti budžetska ograničenja i zaustaviti rast duga". Lindner je objasnio da je u pitanju novac koji u budućnosti neće moći da se troši na obrazovanje, zaštitu klime, digitalizaciju, rečju, ni na šta od planiranog.

Prošlogodišnja energetska kriza, izazvana najviše sankcijama EU protiv Rusije zbog rata u Ukrajini, dovela je do rekordne inflacije u poslednjoj deceniji u gotovo svim evropskim zemljama. U Nemačkoj je, po podacima Saveznog zavoda za statistiku, u januaru inflatorna spirala već dostigla 8,7 odsto.

Do povećanja duga došlo je zbog hitnih mera tokom pandemije kovida 19 i energetske krize i država mora da ograniči svoju potrošnju, te stoga neće moći da reši aktuelne ekonomske probleme, kao ni da zaustavi pad standarda, najavio je Lindner.

- U međuvremenu, Nemačka plaća 40 milijardi evra kamata, a pri tome, nijedan cent ne ide na smanjenje duga - veli on.

Foto EPA

Sama federacija, kao i građani, bukvalno su se našli u makazama kamata, pišu nemački mediji, formulišući situaciju kao "kamatni šok". Zahvaljujući niskim kamatama i dobroj reputaciji Nemačke na finansijskim tržištima, naime, zaduživanje je bilo posebno jeftino. Sada su, međutim, po rečima samog Lindnera, državne obveznice su sve skuplje za nemačku državu! Pre samo godinu dana, država je mogla da se zadužuje uz nula odsto kamate, koja je sada 2,5 odsto. Ne zvuči mnogo, ali, zapravo, čini ogromnu razliku.

Lindner upozorava da ne treba suspendovati dug. Prema pisanju ekonomskog lista "Handelsblat", Lindnerove kolege iz Šolcovog kabineta, pre svih Zeleni i dalje žele da potroše do 70 milijardi evra više nego što je prvobitno planirano. Ministar zadužen za finansije, međutim, jasno je odbacio brojne želje svojih koalicionih partnera da se udovolji nepredviđenim dodatnim izdacima, pa je spor eskalirao. Ministar ekonomije Robert Habek, iz redova Zelenih, čak je pokušao da, otvorenim pismom, izvrši pritisak na Lindnera. Podršku za svoje oštre mere štednje, Lindner je dobio jedino od opozicionih demohrišćana.

DEO KRIVICE NA ŠOLCU

KANCELAR Olaf Šolc snosi deo krivice za "bedu kamatnih stopa", ocenjuju nemački ekonomski eksperti. "Vlada plaća cenu što fazu negativnih kamatnih stopa nije iskoristila za pametno restrukturiranje duga. Većina evropskih zemalja je bila pametnija i prešla na duži dug", poručuju stručnjaci i najavljuju da će povećanje ključnih kamatnih stopa Evropske centralne banke dovesti do daljeg zaduživanja, piše dnevnik "Bild".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (7)

BEZ MILOSTI: Legendarnoj Ruskinji oduzeta olimpijska medalja iz Londona