PLANIRALI DA POBEDE ERDOGANA, RASPALI SE PRED IZBORE: Velika opoziciona koalicija u problemu, nema dogovora oko zajedničkog kandidata
KOALICIJA šest turskih opozicionih partija raspala se u petak zbog izbora zajedničkog kandidata koji će se kandidovati protiv odlazećeg predsednika Redžepa Tajipa Erdogana na predsedničkim izborima 14. maja.
Foto: Presidential Press Service via AP, Pool/EPA
Turski predsednik, koji je na vlasti poslednjih 20 godina i kandiduje se za treći mandat, najavio je u sredu da će se predsednički i parlamentarni izbori odvijati po planu, uprkos razornom zemljotresu 6. februara u kojem je poginulo više od 45.000 ljudi.
IYI (Dobra stranka, nacionalisti), druga po snazi opoziciona stranka u koaliciji, nije želela da prihvati kandidaturu Kemala Kiličdaroglua, predsednika Republikanske narodne partije (CHP, socijaldemokrate), najveće opozicione partije. Kiličdarogluova kandidatura trebalo bi da bude zvanično potvrđena u ponedeljak.
Osnivač i predsednica Dobre stranke Meral Akšener izrazila je u televizijskom obraćanju žaljenje zbog izbora Kiličdaroglua, ocenivši da je to rezultat "sitne računice" koja ne odgovara opštem interesu Turaka.
- Šestorica za stolom (narodni naziv opozicione koalicije) od juče više ne mogu da odražavaju volju naroda - rekla je jedina žena među liderima opozicije.
- Ova koalicija više nije platforma zdravog razuma, gde se može razgovarati o mogućim kandidatima, već je postala notarska kancelarija koja radi na potvrđivanju jednog kandidata - upozorila je ona. Ona je pozvala dva popularna gradonačelnika Istanbula i Ankare, Ekrema Imamoglua i Mansura Iavasa, članove CHP, da se kandiduju.
BONUS VIDEO: VATRA SA "ADMIRALA GORŠKOVA" - Ruska fregata ispaljuje projektile tokom vežbi u Indijskom okeanu
Preporučujemo
"IZAŠLI KRVAVI I PRETUČENI" Biković i Radonjić se potukli na Tajlandu - sve su potvrdili
02. 03. 2023. u 12:44
PUTINOV SPECIJALAC: Gotovo je sa Grenlandom, neka se spremi Kanada?
SJEDINjENE Američke Države su već odlučile o sudbini Grenlanda, da li je na redu Kanada, zapitao se Kiril Dmitrijev, specijalni predstavnik ruskog predsednika Vladimir Putina za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom.
06. 01. 2026. u 12:49
BRITANCI TVRDE: Ovo je Trampov plan za Grenland, pogledajte šta nudi američki predsednik
SJEDINjENE Američke Države žele da ponude Grenlandu sporazum o slobodnom pridruživanju, sličan onom koje Vašington ima sa pojedinim malim državama u Tihom okeanu, saznaje Ekonomist.
06. 01. 2026. u 14:39
KAKO IZGLEDA ŽIVOT U NAJHLADNIJEM MESTU NA SVETU? Selo u kojem se automobili ne gase, telefoni ne rade, a deca idu u školu na –50°C
PROSEČNA temperatura u gradu zimi pada na -58 stepeni Celzijusa...
07. 01. 2026. u 18:20
Komentari (0)