"NJujork tajms" nije izvestio da je Pentagon "stao na stranu ruske vojske" (ISPRAVKA)

Kristina Špirković

09. 03. 2023. u 09:42

IZVEŠTAJE "Njujork tajmsa" o američkom odbijanju da Međunarodnom krivičnom sudu dostavi dokaze o ruskim zločinima u Ukrajini, objavili smo, prenevši sa portala Sputnjik, kao tvrdnju da je Pentagon "stao na stranu ruske vojske". To je netačno interpretirano.

Њујорк тајмс није известио да је Пентагон стао на страну руске војске (ИСПРАВКА)

Foto AP

Na to nam je ukazao portal Raskrinkavanje.ba, u svojoj analizi, a prema čijim smernicama smo dodali o čemu se tačno radi kad je ova tema u pitanju.

"Američka vojska je protiv pružanja pomoći sudu u istraživanju slučajeva protiv državljana Rusije jer se plaše stvaranja presedana koji bi kasnije mogao dovesti do krivičnog gonjenja američke vojske. Drugi članovi administracije, uključujući obaveštajne službe, Stejt department i Ministarstvo pravde, zalažu se za predaju dokaza Međunarodnom krivičnom sudu", navodi američki list, uz sledeće:

"U decembru je Kongres promenio zakonska ograničenja za pomoć gorenavedenom sudu kako bi dozvolio američkim vlastima da pomognu u istragama i krivičnom gonjenju u vezi sa sukobom u Ukrajini. Međutim, politička debata se nastavlja iza zatvorenih vrata, unutar Bajdenove administracije, o tome da li to treba činiti."

ŠTA SU ČINjENICE?

Navoda o svrstavanju Pentagona na stranu ruske vojske nema u članku o odbijanju američkog Ministarstva odbrane da pošalje dokaze Sudu u Hagu, koji je objavio "Njujork tajms." Takva formulacija objavljena je u naslovu članka na Sputniku 9. marta, koji je preneo i naš portal.

Članak "Njujork tajmsa" donosi i detaljan pregled odnosa Sjedinjenih Američkih Država s ovim sudom u Hagu, o čemu Sputnjik nije pisao.

Strah od mogućnosti da se pred Sudom u Haagu procesuiraju i američkih građani/ke razlog je zbog kojeg SAD već dugo drže Sud “na distanci”, naveo je "Njujork tajms". Kongres je u zakonima donesenim 1999. i 2002. godine ograničio podršku i pomoć koju američka vlada može pružiti Sudu.

Naime, kao što stoji u našem tekstu, u decembru je Kongres napravio izuzetak omogućivši Vladi da asistira MKS-u u “istrazi i krivičnom progonu stranih državljana u vezi sa situacijom u Ukrajini, uključujući podršku žrtvama i svedocima”, američki list navodi da je Pentagon ostao pri stavu da SAD ne trebaju da pomažu Sudu u istragama protiv Rusa u Ukrajini, iz razloga jer Rusija, kao ni SAD, nije ratifikovala Rimski statut.

Izvinjavamo se čitaocima na prenošenju neproverenih informacija.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ĐOKOVIĆ POBEDIO ALKARAZA: Novak u polufinalu Australijan opena