"NJujork tajms" nije izvestio da je Pentagon "stao na stranu ruske vojske" (ISPRAVKA)
IZVEŠTAJE "Njujork tajmsa" o američkom odbijanju da Međunarodnom krivičnom sudu dostavi dokaze o ruskim zločinima u Ukrajini, objavili smo, prenevši sa portala Sputnjik, kao tvrdnju da je Pentagon "stao na stranu ruske vojske". To je netačno interpretirano.
Na to nam je ukazao portal Raskrinkavanje.ba, u svojoj analizi, a prema čijim smernicama smo dodali o čemu se tačno radi kad je ova tema u pitanju.
"Američka vojska je protiv pružanja pomoći sudu u istraživanju slučajeva protiv državljana Rusije jer se plaše stvaranja presedana koji bi kasnije mogao dovesti do krivičnog gonjenja američke vojske. Drugi članovi administracije, uključujući obaveštajne službe, Stejt department i Ministarstvo pravde, zalažu se za predaju dokaza Međunarodnom krivičnom sudu", navodi američki list, uz sledeće:
"U decembru je Kongres promenio zakonska ograničenja za pomoć gorenavedenom sudu kako bi dozvolio američkim vlastima da pomognu u istragama i krivičnom gonjenju u vezi sa sukobom u Ukrajini. Međutim, politička debata se nastavlja iza zatvorenih vrata, unutar Bajdenove administracije, o tome da li to treba činiti."
ŠTA SU ČINjENICE?
Navoda o svrstavanju Pentagona na stranu ruske vojske nema u članku o odbijanju američkog Ministarstva odbrane da pošalje dokaze Sudu u Hagu, koji je objavio "Njujork tajms." Takva formulacija objavljena je u naslovu članka na Sputniku 9. marta, koji je preneo i naš portal.
Članak "Njujork tajmsa" donosi i detaljan pregled odnosa Sjedinjenih Američkih Država s ovim sudom u Hagu, o čemu Sputnjik nije pisao.
Strah od mogućnosti da se pred Sudom u Haagu procesuiraju i američkih građani/ke razlog je zbog kojeg SAD već dugo drže Sud “na distanci”, naveo je "Njujork tajms". Kongres je u zakonima donesenim 1999. i 2002. godine ograničio podršku i pomoć koju američka vlada može pružiti Sudu.
Naime, kao što stoji u našem tekstu, u decembru je Kongres napravio izuzetak omogućivši Vladi da asistira MKS-u u “istrazi i krivičnom progonu stranih državljana u vezi sa situacijom u Ukrajini, uključujući podršku žrtvama i svedocima”, američki list navodi da je Pentagon ostao pri stavu da SAD ne trebaju da pomažu Sudu u istragama protiv Rusa u Ukrajini, iz razloga jer Rusija, kao ni SAD, nije ratifikovala Rimski statut.
Izvinjavamo se čitaocima na prenošenju neproverenih informacija.
Preporučujemo
ZAPAD KORISTI UKRAJINU KAO ŽRTVENOG JARCA: Kako je „mala“ grupa ućutkala celu Evropu
09. 03. 2023. u 09:27
SNAŽAN ZEMLjOTRES POGODIO RUSIJU: Ovo je treći potres ove nedelje na istom području
09. 03. 2023. u 07:21
RAT U UKRAJINI: CIA - Narednih pola godine kritične za sukob; VSU sprema 60.000 “bajoneta” za ofanzivu (VIDEO/FOTO)
09. 03. 2023. u 06:47 >> 02:39
KAKO JE RUSKA RAKETA "PREVARILA" NATO U UKRAJINI? Misteriozno nestajala sa radara, general Popov otkrio o čemu je reč
RUSKA raketa koja je misteriozno nestajala sa NATO radara tokom ovonedeljnog napada na Kijev je „modernizovana raketa H-101“, otkriva za Sputnjik zaslužni vojni pilot, general-major ruske armije Vladimir Popov. Prema njegovim rečima, raketa je prevarila NATO jer može privremeno da nestane sa radara.
15. 11. 2024. u 23:36
"TO BI DOVELO DO POČETKA TREĆEG SVETSKOG RATA" Fico dao reč: Do kraja ću se boriti da Ukrajina ne bude član NATO-a
SLOVAČKI premijer Robert Fico će se do kraja odupirati ulasku Ukrajine u NATO, rekao je u intervjuu za kineski CGTN.
15. 11. 2024. u 19:38
ĐURĐIC I ĐURĐEVDAN: Isti svetac, dve ikone i dva praznika - u čemu su sličnosti i razlike?
SVETOG Georgija ili svetog Đorđa/Đurađa - kako u narodu zovu ovog sveca, pravoslavni Srbi slave dva puta u godini.
16. 11. 2024. u 08:25
Komentari (0)