AMERIČKA VOJSKA TESTIRALA HIPERZVUČNE RAKETE: Vojska SAD kasni za svojim takmacima, Rusijom, Iranom i Kinom
NA pacifičkoj obali Sjedinjenih Država kod obale Kalifornije, duž standardne rute zapadnog raketnog poligona Vandenberg, od 13. do 14. marta, vojska SAD izvršila je još jedan test raketnog naoružanja, najverovatnije, hipersonično krstarenje AGM-183 ARRW raketa (ALCM).
Pre toga, centar za vazduhoplovne informacije poslao je upozorenje o rezervaciji vazdušnog koridora zapadno od Los Anđelesa. Slične poruke stigle su i od američke hidrografske službe NAVAREA XII, prema kojoj je plovilima zabranjeno kretanje unutar tri kvadrata na koja bi krhotine mogle pasti.
KOLIKO SU SAD NAPREDOVALE U RAZVOJU HIPERSONIČNOG PROGRAMA?
Još 2021. godine, Agencija za napredne istraživačke projekte Ministarstva odbrane (DARPA) je skoro redovno izveštavala o neuspesima u kreiranju raketa nove generacije. Međutim, poslednja lansiranja su bila uspešna: poslednje testiranje hipersonične rakete tipa HAWC izvedeno je 18. januara sa istog poligona.
Pentagon je sada zatražio 150 miliona dolara za fiskalnu 2024. godinu za završetak razvoja Lokid Martinovog AGM-183 ARRW, kao i 384 miliona dolara za razvoj hipersonične krstareće rakete HACM bazirane na HAWC-u. Rajteon će biti uključen u stvaranje naprednog HACM oružja.
Takođe, od Kongresa je zatraženo 944 miliona dolara za nastavak razvoja projekta hipersonične rakete velikog dometa (LRHW), čiji bi deklarisani domet trebalo da bude 2.700 km.
Do sada DARPA nije objavila konkretne rezultate testa AGM-183. Međutim, s obzirom na visoku aktivnost aviona Agencije za protivraketnu odbranu, možemo reći da je test najverovatnije održan. Istovremeno, Pentagon je planirao da lansira ARRW bar jednom pre masovne proizvodnje.
PERSPEKTIVE
Razvoj hipersoničnog oružja postaje prioritet u mnogim zemljama zbog velikih izgleda za upotrebu takvih raketa i faktičkog nedostatka protivvazdušne i protivraketne odbrane. Nekadašnja prednost ruske armije u razvoju ovog programa vremenom se niveliše.
Sada Kina ima sličan razvoj, najavljuje se i u Iranu, a Amerikanci u punom zamahu testiraju različite tipove hipersoničnih raketa, ulažući stotine miliona dolara u njihovu modernizaciju i unapređenje.
U sadašnjim realnostima ruske odbrambene industrije potrebno je ne samo pustiti proizvodnju „Kinžala” i opremiti njima jedinice, već i razviti alternativne tipove strateškog ofanzivnog naoružanja.
Istovremeno, u pozadini uspeha Sjedinjenih Država i aktivnog finansiranja od strane Amerikanaca njihovog razvoja, Rusija treba da tražiti načine da se suprotstavi najnovijem oružju, smatraju ruski eksperti. Za sada, nijedan od raketnih sistema protivvazdušnog tipa koji su u upotrebi i kod Oružanih snaga RF i kod vojski drugih zemalja nije u stanju da presreće hipersonične rakete.
Pojava takvih u redovima američkog ratnog vazduhoplovstva označiće novu etapu u konfrontaciji suprotstavljenih država i to treba unapred pripremiti.
BONUS VIDEO - RUSKI LOVCI-BOMBARDERI PONOVO NA ZADACIMA: Snimci borbenih aktivnosti posada u avionima Su-25
Preporučujemo
SADA JE I ZVANIČNO: Iran kupio borbene avione Su-35 od Rusije, evo kada stižu (VIDEO)
10. 03. 2023. u 20:55
UKRAJINSKO VAZDUHOPLOVSTVO I PVO: Ne možemo da oborimo sedam tipova ruskih raketa
16. 03. 2023. u 17:10
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (1)