FRANCUSKI MEDIJI - „ZAPAD DA SE SPREMI“: Otkriveno kakvo je oružje Rusija upotrebila protiv Oružanih snaga Ukrajine
RUSIJA je počela da koristi tehnološki revolucionarni tenk T-14 Armata u borbama protiv Oružanih snaga Ukrajine, za čiji masovni dolazak Zapad mora da se pripremi, piše francusko izdanje Le Figaro.
Foto: Printskrin
-Ako T-14 uđe u igru, nemački i američki tenkovi će morati da se suoče sa nepoznatim. <...> Armata je preteča tehnološke revolucije i treba da se pripremimo za njen masovni dolazak, navodi se u članku.
U najnovijem tenku, posada se ne nalazi u kupoli, koja je posebno ranjiva na neprijateljske topove. T-14 daljinski kontrolišu preko ekrana od tri člana posade koji sede u oklopnoj kapsuli. Prostorija je izolovana od municije i goriva. Takva struktura može znatno povećati njihove šanse za preživljavanje. Tenk ima top kalibra 125 mm, snažniji od T-72 i T-90, i mitraljez 12,7 mm. Top se puni bez ljudske intervencije pomoću automatskog punjača. Motor od 1500 konjskih snaga zaštićen je protivraketnom rešetkom.
Meteorološka antena koji se nalazi na tornju prenosi podatke balističkom kompjuteru. Armata je opremljena sistemima aktivne zaštite Avganit od projektila i protivtenkovskih raketa, lepezastim sistemom tvrdog uništenja sa dva lansera po pet cevi sa bojeveom municijom i sistemom “meke odbrane”.
Foto: EPA
-Ovaj tenk će biti proboj. <...> Posebno zato što mora da radi u sprezi sa drugim vozilima, uključujući borbena vozila pešadije, kao deo univerzalne borbene platforme, sumirali su autori članka.
U aprilu je obavešten izvor rekao za RIA Novosti da su Oružane snage Rusije počele da koriste tenkove T-14 Armata u zoni specijalne vojne operacije. Dobili su dodatnu bočnu zaštitu od protivoklopnih sistema.
BONUS VIDEO - BRODOVI, AVIONI, HELIKOPTERI, PROJEKTILI: Pogledajte snimke tokom provere Pacifičke flote Rusije
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RUSIJA SE HITNO OGLASILA O SRBIJI: Peskov komentarisao odnos Moskve i Beograda
RUSIJA i Srbija imaju partnerstvo koje omogućava Moskvi i Beogradu da razgovaraju o najhitnijim pitanjima, ali Srbija bira svoj put razvoja, izjavio je Dmitrij Peskov, portparol ruskog lidera.
05. 06. 2026. u 11:49
NEMAČKA HITNO POZVALA RUSIJU: Putine, vreme je...
MINISTAR spoljnih poslova Nemačke, Johan Vadeful, pozvao je ruskog predsednika, Vladimira Putina, da pokrene pregovore o miru u Ukrajini uz učešće Evrope, prenose nemački mediji.
05. 06. 2026. u 09:53
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (4)