NA ČELU SENZOR, A U KRAGNI ČIP: Kineski đaci kao roboti

I. Stanojević

19. 05. 2023. u 15:47

OSNOVCI u istočnoj Kini već četiri godine, u okviru pilot-projekta, pohađaju nastavu sa elektronskom trakom na glavi. Naprava, koju je razvila jedna firma iz Somervila u SAD, uz pomoć tri elektrode, jednoj na čelu i dvema iza ušiju, prati moždanu aktivnost učenika i prenosi je do ekrana učiteljevog kompjutera. Uz to, deca imaju i čipove, ugrađene u kragnu đačke uniforme, kojim se prate njihovi pokreti.

НА ЧЕЛУ СЕНЗОР, А У КРАГНИ ЧИП: Кинески ђаци као роботи

Foto:Foto: EPA-EFE/JEROME FAVRE

Reč je o đacima jedne osnovne škole, Jinhua Hiaoshun, a softver koji se primenjuje u njihovoj nastavi kreiran je tako da prikuplja i emituje upozorenja o nivoima pažnje učenika i daje analizu na kraju svakog školskog časa, piše američki "Vol strit džornal".

Pilot-projekat osmišljen da pomogne učiteljima da prate i poboljšaju učeničku pažnju, nudi uvid u intelektualni bum veštačke inteligencije u učionicama širom Kine. Osim pozitivnih zaključaka i komentara, pljušte i negativni, pa se tako roditelji bune zbog ataka na privatnost i da im to liči na kadrove iz naučnofantastičnog filma.

- Ovo je prokletstvo. Deca gube kreativnost i nevinost. Ako odrastaju okružena robotima i sama će se jednog dana pretvoriti u njih - strahuju građani.

Druga grupa roditelja, koja je dala dozvolu za ovaj eksperiment, kaže, međutim, da kod svojih mališana uočavaju veću disciplinu i fokus.

Ali na "Veibou", jednoj od dominantnih društvenih mreža u Kini, ovaj đački elektronski nadzor upoređen je sa elektronskim narukvicama rezervisanim za prestupnike i kriminalce.

Mera koja je već raširena, najpre u određenim oblastima Šangaja i provinciji Junan, a potom preseljena u škole širom zemlje, jesu olovke opskrbljene mini-kamerama koje snimaju dečje beleške i šalju se istovremeno nastavnicima. Kad učenik počne da piše, nastavnik dobija obaveštenje, što kompletira njegov alat za praćenje koji meri radno vreme učenika. Iz tih podataka se, potom, pravi statistika o učinku svakog deteta ponaosob.

Daleko široj verziji digitalnog nadzora izloženi su svi ljudi širom planete, jer se ogroman deo podataka sa različitih uređaja prikuplja putem kontroverznog oblika sajber kontrole - ultrazvučnog praćenja. Funkcioniše tako što svi pametni uređaji u čovekovom domu, od TV-a, preko laptopa, do tableta i smart telefona, tajno komuniciraju uz pomoć zvuka koje ljudsko uho ne registruje, ali ga beleži mikrofon drugog uređaja. Tako se sinhronizovano prate naše aktivnosti u virtuelnom svetu.

Uređaji to rade tako što šalju ultrazvučne talase po prostoriji, a naši telefoni i tableti ih preuzimaju i koriste da nam prikažu upravo one reklame koje nas zanimaju. Tako da, mi na internetu pretražujemo ponudu, a onda ona - nalazi nas.

 

Četbot u novom ruhu

Četbot, uveliko prihvaćen segment veštačke inteligencije, dobija nove funkcije. Do sada limitiran zastarelim bazama podataka, poslednji put ažuriranim u septembru 2021. godine čet Dži-Pi-Ti će imati pristup internetu i time uvid u najnovije događaje. Druga karakteristika je implementacija raznih dodataka (plagins). Do sada je uključeno više od 70 dodataka, kao što su OpenTejbl, Zapier, Ekpedija, Instakart, Kajak i Šopifaj, a biće ih još. Pristup Internetu, već je omogućen na servisu Čet Dži-Pi-Ti Plus.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TAKER KARLSON UPOZORAVA NA MOGUĆI RAT RUSIJE I SAD: Putin neće imati drugog izbora