HOROR U SUDANU U sirotištu od gladi i bolesti umrlo 50 beba: "Nismo uspeli da spasemo decu"
NAKON što je izbio rat u Kartumu, doktorka Abir Abdulah jurila je kroz sobe najvećeg sudanskog sirotišta dok je pokušavala da brine o stotinama beba i male dece. Dečji plač čuo se širom prostrane zgrade dok je okolina odjekivala od glasne paljbe, prenosi Jahu njuz.

Foto: Vikipedia
Deca su bila smeštena na gornjim spratovima sirotišta zvanog Migoma. Bez dovoljno osoblja koje bi brinulo o njima, bebe su podlegle neuhranjenosti i dehidrataciji. Neka od novorođene dece, koja su se nalazila u prizemlju klinike, umrla su od visoke temperature.
- Morali su da budu hranjeni na svaka tri sata, ali nikoga nije bilo. Pokušavali smo da damo intravensku terapiju, ali najčešće nismo uspevali da spasemo decu - rekla je doktorka iz Doma za nezbrinutu decu, dok se u pozadini čuo plač beba.
Najmanje 50 dece je umrlo u sirotištu za šest nedelja od izbijanja rata, tvrdi Abdulah. To uključuje najmanje 13 beba koje su umrle ovog petka. Visoki zvaničnik u sirotištu potvrdio je te brojke, navodeći neuhranjenost, dehidrataciju i infekciju kao uzrok smrti. Doktor je prizore mrtvih beba u kolevkama opisao kao zastrašujuće i bolne.
Mrtve bebe nevidljive žrtve rata
Sidig Frini, generalni direktor Ministarstva socijalnog razvoja Kartum, koje nadgleda centre za negu, priznao je porast broja smrtnih slučajeva u Migomi. On tvrdi da su glavni krivci nestašica osoblja i stalni nestanci struje izazvani sukobima. Bez ispravnih plafonskih ventilatora i klima-uređaja, sobe postaju zagušljivo vruće po toplom majskom vremenu u Kartumu, a sterilizacija opreme je teška. Mrtve bebe su među nevidljivim žrtvama rata u Sudanu, trećoj po veličini zemlji u Africi. U borbama je poginulo više od 700 ljudi, hiljade je povređeno i najmanje 1,3 miliona ljudi raseljeno, prema podacima Ujedinjenih nacija.
Stvarni broj smrtnih slučajeva će verovatno biti mnogo veći. Zdravstvene i vladine službe, koje bi pratile smrtne slučajeve, prestale su da funkcionišu. Sudansko Ministarstvo zdravlja zabeležilo je stotine smrtnih slučajeva u gradu El Geneina u regiji Darfur. Sudan, sa oko 49 miliona stanovnika, jedna je od najsiromašnijih zemalja na svetu.
Borbe su oštetile već iscrpljenu zdravstvenu infrastrukturu, uključujući bolnice i aerodrome. Pre početka rata humanitarna pomoć je bila potrebna za skoro 16 miliona ljudi, a sada je ova cifra skočila na 25 miliona. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, više od dve trećine bolnica u područjima borbenih dejstava ne radi.
(Jutarnji list)

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)